Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt İslamilerden Iraklı Şiilere sert yanıt

Kürt İslamilerden Iraklı Şiilere sert yanıt

04 Temmuz 2017 Salı 00:13
İran’ın Meşhed kentinde düzenlenen ‘İslam medyası’ konulu konferansa katılan Kürt temsilciler ile Iraklı Şii katılımcılar arasında tartışma yaşandı.

9’uncu İslami Televizyon ve Radyo Birliği’nin Konferansı, ikinci gününde devam ederken Kürt temsilciler ile Iraklı Şii katılımcılar arasındaki tartışmaya sahne oldu.

Konferansın ikinci gününde ‘ABD ve İsrail’in Ortadoğu’ya müdahalesi ve Güney Kürdistan referandumu’ konulu bir panel düzenlendi.

Konferansa katılan İslami Birlik Partisi (Komel) ve Kürdistan İslami Birlik (Yekgirtu) temsilcileri ile Iraklı Şii katılımcılar arasında Kürdistan Bölgesi’nde yapılacak bağımsızlık referandumu konusunda tartışma yaşandı.

Konu hakkında Rûdaw’a konuşan Yekgirtu Medya Heyeti üyelerinden Dr. Hogir Xerîb, şunları söyledi:

“Maalesef Arap ve özellikle Iraklı Şii medya temsilcilerinden bir grup, Güney Kürdistan’ın referandum kararını, Amerika ve İsrail’in Ortadoğu’ya müdahale planın bir parçası olarak değerlendirdi. Bazıları referandumu çok şovenist bir tarzda tanımladı.

Biz de sert bir şekilde değerlendirmelere yanıt verdik. Bu, halkımızın meşru ve yasal hakkıdır. Tüm diğer halklar gibi, Kürtlerin de kendi kaderini tayin etme hakkı vardır .”

Dr. Hogir Xerîp sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kongreye katılan bir grup katılımcı ise, Kürdistan referandumunun İslam toplumunu parçaladığını ve İslam’a karşı olduğunu savundu. Bu görüşe karşı biz de ‘Kendi kaderini belirlemek ne İslam’ın kutsalllarına karşıdır ne de İslam inancı ile çelişiktir’ şeklinde karşı çıktık.

İslam bakış açısıyla bakarsak, Kürtler uzun bir süredir bir zulüm altında ve haklarından mahrum bırakılmıştır. Kürtler İslam tarihine ve Müslüman alemine büyük hizmetler yapmıştr. Bu yüzden Kürtlerin de bağımsız ve ayrı bir siyasi oluşuma gitme hakkı bulunmaktadır.’’

9’uncu İslami Televizyon ve Radyo Birliği Konferansı’na 23 farklı ülkeden 230 medya temsilcisi katıldı. Konferans 3 gündür devam ediyor. Konferansta İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Başkanı Ali Şemhani ve Irak İslami Yüksek Konseyi Başkanı Ammar Hakim de birer konuşma yaptı.

Rûdaw

Diğer Haberler