Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt-İsrail ilişkilerini savunan gazeteci kayıp

Kürt-İsrail ilişkilerini savunan gazeteci kayıp

21 Haziran 2012 Perşembe 09:12
Güney Kürdistan’ın Süleymaniye şehrinde İsrail-Kürt Enstitüsünün yayın organının editörünün 10 günden bu yana kayıp olduğu bildirildi.

Sını Tanımayan Gazeteciler tarafından yapılan açıklamaya göre İsrail ile Güney Kürdistan arasında ilişkilerin geliştirilmesini savunan Mevlüd Afand adlı bir gazetesi 10 günden bu yana kayıp.

Afand’ın Süleymaniye’ye bir ziyaret için geldiği sırada kaybolduğu ve bildirildi. 13 Haziran tarihinde Afand’ın telefonuna Farsça konuşan bir kadının cevap verdiği iddia edilirken söz konusu gelişme Afand’ın İran istihbaratı tarafından kaçırılmış olabileceği kuşkularını doğurdu.

İran geçtiğimiz sene enstitünün kapatılmasını ve derginin de yayınının durdurulmasını resmen Güney Kürdistan idaresinden talep etmişti. Ancak bu talep Barzani tarafından reddedilmişti.

Sınır Tanımayan Gazeteciler açıklamasında Güney Kürdistan Yönetimi’ne çağrıda bulunularak Afand’ın bulunması için tüm imkanların seferber edilmesini istedi.

Güney Kürdistan yönetimiyle İran arasında İsrail konusu uzun süreden beri bir gerginlik kaynağı. Son olarak 5 Mayıs günü İran’ın Hewler’deki konsolosu Azim Hüseyni, Barzani yönetimini İsrail ajanlarına ev sahipliği yapmakla suçlamıştı.

İranlı milletvekili İsmail Kuseyri de El Alam gazetesine yaptığı açıklamada “Siyonist rejimin topraklarındaki varlığının kendilerine zarar vereceğini bilmeliler” diyerek Güney Kürdistan yöneimini hedef göstermişti.

Ancak Güney Kürdistan yönetimi toprakları üzerinde İsrail’in herhangi bir faaliyeti olmadığını duyurmuştu.  (ANF) Foto: Arşiv

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları