Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Kürt kimliği tanınsın’ kampanyasına PDK ve YNK’den destek

'Kürt kimliği tanınsın' kampanyasına PDK ve YNK'den destek

14 Ağustos 2012 Salı 01:03
15 Ekim günü Federal Meclis'te gündeme gelecek "Kürt kimliği tanınsın" kampanyası öncesi Hamburg ve Kiel kentlerinde hazırlık toplantıları yapıldı.

15 Ekim'in Almanya'da yaşayan Kürtler için bir milat olduğuna dikkat çekilirken, YEK-KOM'un başlattığı kampanyaya PDK ve YNK temsilcileri tam destek verdiklerini açıkladılar.

Almanya Kürt Dernekleri Federasyonu (YEK-KOM)'un öncülüğünde geçtiğimiz yıl başlatılan "Almanya'da Kürt kimliği tanınsın" kampanyasının sonucunda 50 binden fazla imza Federal Meclis'e teslim edilmişti. Meclis ise Kürtlerin talebini 15 Ekim günü görüşme kararı aldığını açıklamıştı. YEK-KOM temsilcisinin konuşmasıyla başlayacak oturumda Merkel hükümetinden 4 bakanın da hazır bulunması bekleniyor.

15 Ekim öncesi YEK-KOM ise Almanya çapında hazırlık toplantıları düzenliyor. Hamburg Kürt-Alman Kültür Derneği’nin konferans salonunda düzenlenen toplantıya şu isim ve kurum temsilcileri katıldı:

YEK-KOM Genel Başkanı Yüksel Koç, YEK-KOM Kuzey Almanya Temsilcisi Abdullah Efe, Hamburg Kürt-Alman Kültür Dernegi Başkanı Abdulrezzak Oral, Hamburg Kürt Halk Meclisi Başkanı Ali Yavru, Yılmaz Kaba, Mehmet Emin Sevim, gazeteci-yazar Ahmet Kahraman, Ekonomist Nebi Kesen, Dr.Fahrettin Adsay, Kürtçe dil öğretmeni Sami Ekici, Mali müşavir Hasan Özkan ile KKP, ATIF, FEDA, Kürdistan Halk Evi temsilcisi.

Kampanyanın örgüt ve partiler üstü Kürdistan'ın dört parçasından Kürtleri kapsaması gerektiğine dikkat çekilen toplantıda Alman STK'ları ile entelektüellerinin desteğinin önemli olduğu belirtildi. YEK-KOM Başkanı Koç, bütün kurum ve kuruluş temsilcilerinin mutlaka 15 Ekim'de Meclis'te hazır olması gerektiğini vurgu yaparken, toplantının ardından 8 kişilik "Kürt Kimliği Resmi Olarak Tanınsın Hamburg Girişim Komitesi" kuruldu.

PDK VE YNK: ULUSAL BİR KAMPANYA

Almanya'nın kuzeyindeki bir başka kent olan Kiel'deki toplantıya ise YEK-KOM temsilcileri dışında şu isimler katıldı: KDP Temsilcileri Abdulkadir Salih ve Iris Ismail ile YNK Temsilcisi Sidiq Mahmut, Kiel Kürt Kültür Derneği Başkanı Zeki Dağ, Kiel Sol Parti Eşbaşkanı Seyran Papo.

YNK ve KDP temsilcileri kampanya hakkında detaylı bilgiler edindikten sonra söz alan YNK Temsilcisi İsmail Kasım, Alman hükümetinin artık Kürt halkının haklarını görmezden gelmemesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu: "YEK-KOM'un başlattığı bu çalışma ulusal bir çalışma ve bu yüzden YEK-KOM'a teşekkür ederiz."

Kürt aydın, siyasetçi, akademisyenlerin bu çalışmaya dahil olmasını isteyen KDP temsilcileri ise kampanyaya tam destek vereceklerini söylediler.(ANF)

Diğer Haberler