Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Meselesi ve İslami Yaklaşım Paneli

Kürt Meselesi ve İslami Yaklaşım Paneli

21 Ocak 2013 Pazartesi 08:25
Köklü Değişim Dergisinin Ankara'da düzenlemiş olduğu "Kürt Meselesi ve İslami Yaklaşım Paneli" sona erdi.

Köklü Değişim Dergisi, Ankara'da dernek binasının konferans salonunda "Kürt Sorunu ve İslami Yaklaşım" adlı bir panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, Gerçek Hayat Dergisi yazarı Ali Öner, Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Sözcüsü Hasan Ünal, Köklü Değişim Dergisi Yazarı Aydın Usalp, Yazar Dr. M. Kürşat Atalar ve Köklü Değişim Dergisi Yazarı Süleyman Usulü katıldı.

İki seanstan oluşan program saat 11.00'de başladı. 1. seansta "Kürt Meselesinin Çıkışı Sebepleri ve Tarihsel Süreçte Çözüm Yaklaşımları" konusunu Gerçek Hayat Dergisi yazarı Ali Öner, Doğu-Batı Kardeşlik Platformu Sözcüsü Hasan Ünal, Köklü Değişim Dergisi Yazarı Aydın Usalp değerlendirildi.

Birinci seansın sona ermesinden sonra programa öğle namazı ve yemek arası verildi. İkinci seans ise saat 14.00'da, "Kürt meselesini anlama, problemi ve çözüm için İslami yaklaşım faktörü" konusu ile başladı.

İkinci seansta ise Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş, Yazar Dr. M. Kürşat Atalar ve Köklü Değişim Dergisi Yazarı Süleyman Usulü konuştu.

Seans, Doğruhaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Göktaş konuşması ile başladı. Göktaş Hoca konuşmasının başında başta devlet olmak üzere, İslami kesimlerin "İslam Kardeşliğini" yanlış değerlendirdiğini kaydetti.

Sorun doğu-batı sorunudur
Kürtlerin aşağılanma ve adam edilme gibi bir sorunla karşılaştıklarını ifade eden Göktaş Hoca şöyle devam etti: "Kürtler bugün batıda yaşamış olsalardı aynı sorunları yaşamazlardı. Görüldüğü gibi bu meselede bir nevi doğu-batı meselesidir. Sadece Kürtlerin meselesi değil, doğunun kaderi böyledir. Allah'ın Rüzgar haritası Doğudan Batıya doğrudur. Herkesin gözünde batı var. Yani Atillası, Alpaslanı, Göktürkleri hepsi doğudan batıya doğru gitmişlerdir. Allah'ın Resülü de böyle yaptı. Ömrünün son günlerini Batı diye geçirmiştir. Allah da Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde batıyı gösterdi. Batıyı meşrulaştırmak istemiyorum ama Kürt meselesinden de öte bir doğu-batı mesele vardır" dedi.

İslam ile çözülebilir
Doğuda yaşanan sorunun ancak İslam çerçevesinde çözülebileceğini vurgulayan Göktaş Hoca konuşmasını şöyle sürdürdü: "Doğudaki Kürtlerden İslami anlamda bir sıçrama, atılım bekliyorum. Zaten bu atılım kendi mayalarında mevcuttur. Bu dinamizmi harekete geçirdikleri zaman meselenin hal olacağı kesindir" diye vurgu yaptı.

Dr. Kürşat Atalar ise yaptığı konuşmada, panelde meselenin direk Kürt sorunu değil de, tırnak içerisinde ele alındığı için doğru olduğunu çünkü Türkiye Kürt sorunun ön plana alınacak düzeyde olmadığını savundu.

Panelin son konuşmasını ise Köklü Değişim Yazarlarından Süleyman Usulü yaptı. "Kürt meselesinin var olmasının temel kaynağının rejim olduğunu savundu. Usulü şöyle devam etti: "Türkiye'de var olan Kürt sorunun çözümü yürürlükteki rejim ile çözülemez. Ancak İslam devleti kurulduğu zaman bu mesele hal olur." (Osman Öksüz - İLKHA)

Diğer Haberler