Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt parti ve oluşumlarından dokunulmazlık uyarısı

Kürt parti ve oluşumlarından dokunulmazlık uyarısı

04 Aralık 2012 Salı 17:14
Diyarbakır'da bir araya gelen Kürt parti ve oluşumlar, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması halinde toplumda kaos oluşacağına dikkat çektiler.

KADEP, DDKD, Azadi İnisiyatifi ve Dicle Fırat Diyalog Grubu adına açıklama yapan Özgürlük ve Sosyalizm Partisi (ÖSP) Diyarbakır İl Başkanı Nusrettin Maçin, geçmişte uygulanan Kürt halkına yönelik inkar politikasını protesto eden Başbakan Tayyip Erdoğan'ın şimdi dokunulmazlıklarla ilgili açıklamalarını endişeyle izlediklerini söyledi.

Maçin, BDP milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması talebinin demokratik açılımı anti demokratik açılıma dönüştüreceğini belirterek şunları söyledi: "Türkiye'nin demokratikleşmesi önünde 'engeller' olmaktan çok, yeni anayasal sürecin hızla hayata geçirilmesi için ortak, uzlaşır yöntemler geliştirerek, barış içinde bir arada eşit koşullarda yaşayabilmenin özverisini yakalamak zorundayız. 1994'de Kürt milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılarak tutuklandı. Bu yöntem acı bir sürecin yaşanmasına neden oldu. Şimdi dokunulmazlığı kaldırmak acı bir sürecin tekrarından başka anlam taşımayacağı gibi diyalogu ortadan kaldırarak toplumsal kaos ve huzursuzluklara neden olacak. Parlamenter sistemin, demokrasinin işlerlik kazanması için iktidar partisini sağduyuya davet ediyoruz."

Diğer Haberler