Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Sorunu En Büyük Sorundur

Kürt Sorunu En Büyük Sorundur

08 Ocak 2013 Salı 18:19
DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu: "Barış görüşmelerini sabote eden her kim olursa olsun, tarih onları affetmeyecektir" dedi.

Doğu Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Dernekleri Federasyonu DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu, son günlerde Kürt meselesinin çözümüne yönelik gelişen olaylar ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

DOGÜNSİFED Yönetim Kurulu Başkanı Tarkan Kadooğlu; "Kürt meselesi hepimizin malumu olduğu üzere son 30 yılın en büyük sorunudur. Onbinlerce gencimizi kaybettiğimiz, siyasi, ekonomik ve psikolojik olarak tüm enerjimizi verdiğimiz bu konunun çözümüne yönelik son yaşanan gelişmeler hepimize umut olmuştur. Bizler işadamları ve sivil toplum kuruluşları olarak; yapılan görüşmeleri ve karşılıklı yapılan açıklamaları son derece olumlu bulmakla birlikte, tüm tarafların sağduyulu davranışları da bizleri ziyadesiyle memnun etmiştir. Karşılıklı atılan adımlar bu sorunun medeni bir ülkede çözülmesi gerektiği gibi çözüleceğinin en büyük işareti olmuştur." diyerek açıklamasını sürdüren Kadooğlu; "Gelişmiş ülkelerde de benzer süreçler yaşanmıştır. İngiltere, İspanya kendi sorunlarını konuşarak çözmüş ve bugün Avrupa'nın en önemli ülkeleri haline gelmiştir. Dolayısıyla Türkiye bu sorunu çözdüğü zaman gerek bölgesinde gerekse de dünyada önemli bir güç haline gelecektir." dedi.

Sivil toplum kuruluşlarının bu sürece pozitif katkıda bulunmaları gerektiğine işaret eden Tarkan Kadooğlu; "Son günlerde yaşadığımız olumlu gelişmeler karşısında memnun olan bizlerin dışında bu gelişmeleri baltalamak isteyen kesimler de mutlaka olacaktır. Tarih bunun örnekleriyle doludur. Ancak bu kez tarih barış iklimini bozmak isteyenleri asla affetmeyecektir. Savaş kolay yapılır ancak barış kolay elde edilmez. Dolayısıyla, hepimiz elimizden geldiği kadar diyalog ortamına destek olmak zorundayız. Hem birey olarak hem de sivil toplum kuruluşları olarak yaşanan her olumlu gelişmenin üzerinde durup, olumsuz bir durum yaşanmaması için de elimizden geleni yapmalıyız. Yaşanan barış ve konuşma ikliminden rahatsızlık duyan ve bu gelişmeleri engellemek isteyen her kim olursa olsun ne bu dünyada ne de öbür dünyada bu vebalin altından kalkamaz. Artık dökülecek bir damla kanımız, kaybedilecek tek bir gencimiz yoktur." diyerek açıklamasını sürdürdü.

Türkiye'nin son yıllarda dünya genelinde ekonominin parlayan yıldızı olduğuna da değinen Kadooğlu; "Türkiye'nin ekonomik açıdan da gelecek hedeflerine ulaşması için en kritik konulardan biri olan şiddet ortamının son bulması, hem Türkiye'nin kendi içerisinde, hem de bölgede en büyük ekonomik güç olmasına yol açacaktır." diyerek açıklamasını noktaladı. (Osman İçli-İLKHA)

Diğer Haberler