Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Sorunu’na İslami Çözüm Paneli

Kürt Sorunu'na İslami Çözüm Paneli

15 Nisan 2012 Pazar 01:04
İhsan Eliaçık, Yavuz Delal, Ayhan Bilgen, Muhittin Kaya ''Kürt Sorunu'na İslami Çözüm'' isimli panelinde Kuran'da çözüme dair ipuçları olduğunu ancak ''İslami hareket''in bir model sunmada eksik kaldığı görüşünde birleşti.

İhsan Eliaçık, Yavuz Delal, Ayhan Bilgen, Muhittin Kaya, Bilgi Üniversitesi'nde Kürt sorununda geçmişten günümüze İslami kesimin duruşunu ve getirdiği çözüm önerilerini konuştu.

Konuşmacıların birleştiği nokta, İslami kesimin Kürt sorununda aslında sağlam bir model sunamadığı ve çözüm için mücadelede eksik kaldığı yönündeydi.

İhsan Eliaçık: Din hem isyan hem afyon

İhsan Eliaçık, halkların mücadelesinde dinin zayıfın elinde isyan, zalimin elinde afyon olduğunu bugüne kadar da hep sorunları örtbas etmede afyon işlevinin kullanıldığını söyledi.

"Din hep ha Türk ha Kürt ikimizde aynı şeye inanıyoruz denerek kullanılmıştır. AKP iktidarı da bu afyon işlevini kullanıyor. Ancak bu sorunu yastık altına atmaktır."

Eliaçık, Kürt sorununun, ulus, laik ve din devleti olmayan "Adalet devleti" modeliyle, tüm unsurları birleştiren Türk ve Kürt halkının birlikte yaşadığı ortak bir devlet ile mümkün olduğunu düşünüyor.

"Ortak devletin resmi anayasasında İslamiyet dahil hiçbir dil, hiçbir etnik köken, Atatürk dahil herhangi bir şahıs ismi yer almamalıdır. Sadece adalet, eşitlik, özgürlük, kardeşlik, emek, bağımsızlık yer almalıdır. Nüfusun fazla olduğu yerde anadil de Kürtçe olur, bölgenin ismi de Kürdistan. Esas mesele eşitlik ve adalet."

Muhataplığa Esvet Taşı referansı

Eliaçık Kayseri'de egemen devlet anlayışındaki Müslüman, Türk, Sünni öğeleri ile büyüdüğüne işaretle ortak yeni devletin bu egemenlik anlayışından arınmadan mümkün olmayacağını savunuyor.

Eliaçık çözüm için peygamberin "Esvet taşı" hikayesini örnek gösterdi.

"Esvet taşını yerine koymak için kabileler arasında kanlı savaş başlamak üzereyken Muhammed gelir ve şalını açar, taşı üstüne koyar. Tüm kabileler bir ucundan tutarak taşı yerine koyar.

"Kürt sorununda da muhataplar kimse, Genelkurmay, hükümet, Türkler, Kürtler, İmralı, Kandil, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP),  hepsi şalın bir ucundan tutmalı. Biri eksik kalırsa bu iş olmaz."

Yavuz Delal: Kuran'da çözüm var ama İslamcılar yanaşmıyor

Yavuz Delal, İslamcı bir insan olarak Kürt sorunuyla birlikte İslami hareketin bir hak arama hareketi olmadığını anladığını aktardı.

Kuran'da dinlerin ve renklerin yaratılmasının Allah'ın ayetleri olduğunu söyleyen Delal, bunun gibi Kuran'da Kürt sorunun çözümü için birçok örnek olduğunu ancak İslami hareketin tüm bunları bilmesine rağmen dile getiremediği söylüyor.

"İslamcılar Kürt halkının haksızlığa uğradığını kabul ediyor. Ancak buna karşı hiçbir model üretmiyorlar. İslamcılar Kuran'dan çözüme yanaşmıyor; çünkü bu cumhuriyetin mevcut yapısını bozabilir; bu tehdit ve tehlikeyi biliyorlar.

''Kuran'da 'Biz sizi melik kıldık ve Allah'tan başkasını vekil edinmeyin' deniyor, bu halkların kendi haklarını tayin olarak yorumlanabilir. ''

Salondan Eliaçık'a

Büyük kısmı dolu salondan bir öğrenci, İhsan Eliaçık'a "Kürt silahlı mücadelesi Kuran'a göre doğru mudur?" diye sordu.

Eliaçık, Kürt silahlı mücadelesini anlayabileceğini ancak kendisinin silahlı mücadeleyi ve yeni bir devlet kurma fikrini savunmadığını belirterek şöyle dedi:

"Türk egemenliğinden kurtulalım derken Kürt egemenliği yaratmayalım. Yeni sınırlar yaratmayalım, yeryüzündeki tüm sınırları kaldıralım." dedi.

Eliaçık'a Yavuz Delal'den Cevap

Konuşmalardan sonra bir dinleyicinin sorusu üzerine konuşan İslamcı Kürt yazar Yavuz Delal, İhsan Eliaçık’ın, “Türk egemenliğinden kurtulalım derken Kürt egemenliği yaratmayalım.” şeklindeki konuşmasına atıfta bulunarak; “Kürtlerin mücadele biçimleri sizi ilgilendirmiyorsa ne adına konuşuyorsunuz o zaman. Kürt sorunu dediğiniz şey Kürtlerin egemenlik sorunudur. Kürtlerin egemenlik hakkını konuşmayacaksak neyi konuşacağız. Egemenlik temel kavramı etrafında ancak adalet, ümmet, kardeşlik gibi kavramları tartışabiliriz. Kürt sorununu başlı başına adalet ve ümmet kavramı  ile ifade edemezsiniz. Çünkü sorun bu kavramlarla değil egemenlik hakkı ile ilgili bir sorundur. Eğer Kürtlerin egemenlik talepleri sizi ilgilendirmiyorsa o zaman buna dair konuşmamanız gerekiyor.” şeklinde itiraz etti. Delal’ın konuşması dinleyicilerden yoğun alkış aldı.

Diğer Haberler