Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürt Yüksek Konseyi olağanüstü toplandı

Kürt Yüksek Konseyi olağanüstü toplandı

31 Ekim 2012 Çarşamba 15:22
Kürt Yüksek Konseyi son günlerde Suriye ve Batı Kürdistan'da yaşanan gelişmeler üzerine olağanüstü toplandı.

Toplantıda Kürtlerin kazanımlarına yönelik saldırılar ve Kürtlerin ulusal birliğe yönelik tutumları ele alındı. Ayrıca Konsey üyesi Suriye Kürt Ulusal Konseyi'nden(ENKS) de Kürtlere karşı tehlikeli girişimlerde bulunan kendilerine bağlı parti ve bireylere karşı tavır alması istendi.

Kürt Yüksek Konseyi'nin Qamışlo kentindeki merkezinde gerçekleşen toplantıda konseyin 5 üyesi hazır bulundu. Konsey üyesi diğer 5 üye ise Qamışlo dışında bulunmaları nedeniyle toplantıya katılamadı. Toplantıda Batı Kürdistan ve Suriye'de son dönemde yaşanan gelişmeler ele alındı. Ayrıca, özellikle Halep ve Efrin'nin Qestelê Cendo ve Yazı Baxê köylerine yönelik bazı Kürt çevrelerinin etkisiyle yapıldığı belirtilen Kürt karşıtı saldırılar da tartışıldı.

Kürt Yüksek Konseyi üyesi Aldar Xelil, toplantı ardından ANF'ye yaptığı açıklamada, oldukça hassas olarak değerlendirilen bu süreçte Konsey üyelerinin ortak görüş ve tutum sergileme amacıyla bir araya geldiklerini kaydetti. Xelil, toplantıda özellikle Kürtlerin kazanımlarına yönelik gerçekleşen saldırılar karşısında, Kürtler olarak ortak tavır alma üzerinde durduklarını belirterek, şunları ifade etti: “Türkiye gibi bazı güçlerin planlarıyla, Azzaz bölgesi ve diğer yerlerde kendilerine bağlı gruplar devreye konularak Kürt bölgelerindeki güven ortamı yok edilmek isteniyor. Bu nedenle Kürtlerin güvenliği, huzuru ve yaşamını hedef alan bu güçlere karşı Kürtlerin birlik oluşturarak ortak tutum sergileme ihtiyacı var.”

Xelil, konsey toplantısında Kürtlere karşı saldırılarda rol oynayan bazı taraflar ve kişilerin girişimlerinin de ele alındığını belirterek, “Tartışmalarda ENKS'den de kendilerine bağlı olan ve Kürtlere karşı söz konusu tehlikeli girişimlerde bulunan parti ve şahıslara yönelik tutumunu da netleştirmesini istedik” dedi.

Xelil ayrıca toplantıda Suriye Kürt Demokrat Partisi üyesi Behzat Dorsin'in kaybedilmesi konusunu da gündeme getirdiklerini belirterek, Dorsin'in bulunması ve akıbetinin ortaya çıkarılması için girişimlerin artırılması yönünde karar aldıklarını ifade etti. Kürt Yüksek Konseyi üyesi Aldar Xelil konsey üyesinin yarısının toplantıya katılamaması nedeniyle tartışılan konularda karar almadıklarını, hazır bulunan partilere öneri ve tafsiyelerini ilettiklerini dile getirdi. Xelil konsey üyelerinin bir araya gelmesi halinde değerlendirilen konular üzerinde karar alacaklarını kaydetti.

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları