Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürtçe Hamlet Ankara’da Sahnelendi

Kürtçe Hamlet Ankara’da Sahnelendi

27 Kasım 2012 Salı 11:37
Kürtçe Hamlet’i izleyen Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay “Artık bu güzel sesler barışın türkülerini söylesin. Oyunlarımızda da daha az ağıt olsun” dedi.

Hollanda Rast Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Celil Toksöz’ün yönettiği,  Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu‘nun (DBŞT) Kürtçe oyunu `Hamlet’ , Ankara’da Şinasi Sahnesi’nde izleyiciyle buluştu.

16. Uluslar arası Ankara Tiyatro Festivali kapsamında sahnelenen oyunu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, BDP Eşgenel Başkanı Gültan Kışanak, BDP Grup Başkanvekili Pervin Buldan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yanı sıra BDP, CHP, AKP milletvekilleri, sendika başkanları ve Sivil Toplum Örgütü temsilcilerinden oluşan geniş katılımlı  bir protokol izledi. 

Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle bir çok kişinin ayakta izlemek zorunda kaldığı oyun izleyicinin büyük beğenisini topladı.

Oyunun ardından Festival Direktörü Yener Aksun, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir’e teşekkür plaketi vermesi için Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ı sahneye davet etti. Oyuncuları kutlayan Baydemir, Anadolu ve Mezopotamya coğrafyasının rengarenk bir gül bahçesi olduğuna bu oyunla tanıklık ettiklerini belirtti. “İnsanlık ailesinin, medeniyetin kadim dillerinden olan Kürtçeyle Shakespeare’i hep birlikte izledik.” diyen Baydemir, “Öncelikle Ehmedê Xanî’den Şeyh Sait’e, Mazlum Doğan’a bugüne kadar emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum” diye konuştu.

Birlikte var olalım

“Bugün bu oyunu sizlerle birlikte izliyor olmamız geleceğe dair çok büyük bir umut veriyor” diyen Baydemir, şunları söyledi: “Eğer biz bu umudu yaşatırsak; tek bir fidanımızı, tek bir evladımızı toprağa düşürmeyeceğiz. Olmak ya da olmamak. Hepimiz birlikte var olmak varken niye başkasını yok etmek? Bu kardeş kavgasının ortadan kalkmasını ve Ortadoğu coğrafyasında halkların barış içinde yaşayacağı günlerin gelmesini umut ediyorum”

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da “Başkent Ankara’da Shekespeare’i bu kadar başarıyla uyarlayıp sahneye konması zannediyorum Shakespeare’in ruhunu şad etmiştir” dedi. Günay “Dengbêj geleneği ile uyarlanan oyunun; bastırılmaya, unutturulmaya, inkar edilmeye çalışılan bir kültürün aslında ne kadar derin, ne kadar yaratıcı, ne kadar güzel şeyleri vaat edici olduğunu gördük” diye konuştu. “Bir kilim ne kadar renkliyse, bir toprak da; diliyle, inancıyla, kültürüyle ne kadar çoğul bir görüntü sergilerse o kadar güzeldir. Dünya için anlamlıdır” diyen Günay, “Birliğimiz birbirimizi yok etmekten değil, ellerimizi birleştirerek, bu kilimi dokumaktan geçiyor” diye konuştu. Artık oyunlarda bile daha az ağıt olmasını dileyen Günay, “Bu güzel sesler artık acının ağıtlarını değil, barışın, kardeşliğin türkülerini söylesin” çağrısında bulundu. Bunun üzerine Baydemir söz alarak, “Elbette ki bundan sonra barışın, kardeşliğin, birlikte yaşamın oyunları oynanmalı. Ama bu oyunun senaryosunu da parlamentomuz yazmalı” diye konuştu. 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
30 Ocak 2017 Pazartesi 13:29
04 Aralık 2016 Pazar 01:35
05 Kasım 2016 Cumartesi 22:49
22 Ekim 2016 Cumartesi 10:55
04 Ağustos 2016 Perşembe 09:17
07 Temmuz 2016 Perşembe 09:20
04 Temmuz 2016 Pazartesi 15:04
28 Haziran 2016 Salı 08:27
22 Haziran 2016 Çarşamba 09:27
03 Haziran 2016 Cuma 17:11