Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürtçe muhasebe kitabı çıktı

Kürtçe muhasebe kitabı çıktı

26 Temmuz 2012 Perşembe 16:20
Kürtçe dil öğreticisi ve aynı zamanda muhasebeci olan Hasip Yalnıç "Lîstikên Zarokan", "Kêzxatûn" kitaplarından sonra, şimdi de Kürt muhasebeciler için "Jimêryariya Giştî (Genel Muhasebe)" kitabını Diyarbakır Kürt Enstitüsü'nden çıkardı.

Diyarbakır Kürt Enstitüsü "Jimêryariya Giştî (Genel Muhasebe)" kitabı çıkardı. Kürtçe dil öğreticisi ve aynı zamanda muhasebeci olan Hasip Yalnıç, "Lîstikên Zarokan", "Kêzxatûn" kitaplarından sonra şimdi de Kürt muhasebeciler için "Jimêryariya Giştî" kitabını Diyarbakır Kürt Enstitüsü'nden çıkardı.

Tamamı Kürtçe olan kitapta Kürtler arasında ticarette kullanılan kelimeler ve çoğunluğu muhasebe dili olarak uyarlanan yeni kelimelerin üretildiği görülüyor. Lise ile üniversitelerde muhasebe bölümünde okuyanların ve Kürt muhasebecilerin faydalanabileceği bir kitap olduğu belirtiliyor. Alanlarda defalarca anadilde eğitimin olması için haykırdıklarını belirten kitabın yazarı muhasebeci Hasip Yalnıç, "Biz ya bu söylediklerimize inanmıyoruz ya da pratikte çok zayıf kalıyoruz" dedi. Böyle bir yanlışlığa girmemek için kendi alanı olan muhasebeciler için böyle bir kitabı yazdığını dile getiren Yalnıç, istenilirse Kürtçenin her alanında çalışmalar yapılabilineceğini söyledi. Muhasebe ile ilgili ilk kitap olduğu için çeviri olmaması için çok çaba sarf ettiğini ifade eden Yalnıç, "Madem bu konu ile ilgili ilk kitaptır, çeviri olmaması gerektiğini düşündüm. Bir kelime ya da cümle için en az 10-15 kişiyle konuşuyor, düşüncelerini alarak kaydediyor ve uygun kelimeyi kullanıyordum" dedi.

'Bu kitap başlangıçtır'

Bu kitabın gelecekte lise ve üniversitelerde ders olarak görülebileceği düşüncesinde olduğunu dile getiren Yalnıç, "Bu kitaptan sadece buradaki Kürtler değil, Güneydeki okullar da ve Kürt muhasebeciler de faydalanabilecektir" diye konuştu. Lise ve üniversitede bu bölüm üzerinde yoğunlaştığını ve şu anda muhasebeci olduğunu ifade eden Yalnıç, "Muhasebe işi sadece bir kitapla yeterli olmayacaktır, bu konuda çok çalışma yürütülmesi gerekiyor. Bunun için bu kitap başlangıçtır" şeklinde konuştu.

'Çok olumlu tepki aldım'

Kitabın başında muhasebenin tarihine değindiğini anlatan Yalnıç, "Muhasebecilik nereden geldi? Nasıl oldu? Buradan girdim, daha sonrada da anlamı nedir? Bununla birlikte muhasebe sistemi nasıl oluşura kadar hazırladım" dedi. Kitabı okuyanlar tarafından çok olumlu tepkiler aldığını ifade eden Yalnıç, "Kitabı okuyanlar bana 'bu işten fazla anlamayan kişiler de okusalar, muhasebenin ne olduğunu kolaylıkla anlarlar' dedi" şeklinde konuştu. (DİHA)

Diğer Haberler