Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürtçe vicdani ret ilanı

Kürtçe vicdani ret ilanı

14 Ağustos 2012 Salı 22:21
Ali Fikri Işık, "Dilimi tanımayan mahkemeyi ben de tanımıyorum" dedi.

Ali Fikri Işık, "Dilimi tanımayan mahkemeyi ben de tanımıyorum ve TSK'ye askerlik yapmayacağımı belirtiyorum" diyerek, askeri mahkemede vicdani reddini açıkladı.

Taraf gazetesi yazarlarından Ali Fikri Işık'ın (54) asker firarisi olduğu gerekçesiyle yargılandığı davanın ilk duruşması bugün Edirne Şükrü Paşa Kışlası'ndaki askeri mahkemede görüldü.

Işık, kimlik tespitiyle ilgili soruları Kürtçe yanıtladı. Hakim, Kürtçe'yi "bilinmeyen bir dil" olarak tutanağa geçirdi. Avukatların itirazı üzerine bu kez tutanağa "Avukatı Kürtçe ifade verdiğini beyan etti" notu düşüldü.

ASKERİ MAHKEMEDE KÜRTÇE BİLMİYOR!

Duruşmada Kürtçe savunma yapan Işık vicdani reddini açıkladı, "Dilimi tanımayan mahkemeyi ben de tanımıyorum ve TSK'ye askerlik yapmayacağımı belirtiyorum" dedi. 12 Eylül mağduru olduğunu belirten Işık, suçsuz olmasına rağmen darbe döneminde 5 yıl tutuklu kaldığını, bu nedenle devlete ve TSK'ya hiçbir borcunun bulunmadığını söyledi.

Mahkeme, Işık'ın anadilde savunma ve tahliye talebini reddetti. Askeri mahkeme, avukatların, duruşma boyunca Kürtçe konuşan müvekkillerinin söylediklerinin Türkçeye çevrilmesi için Kürtçe tercüman talebini de kabul etmedi. Duruşma, 10 Eylül 2012 tarihine ertelendi.

Ali Fikri Işık, 1982'den bu yana askere gitmediği gerekçesiyle 9 Haziran'da Diyarbakır'da gözaltına alınmıştı. Edirne'ye askerlik yapmaya gönderilen Işık, vicdani reddini açıklamak isteyince Edirne Askeri Cezaevi'ne konulmuştu. (ANF)

Diğer Haberler