Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürtler Göçmen veya Misafir Değil

Kürtler Göçmen veya Misafir Değil

08 Mayıs 2012 Salı 21:33
Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak’la birlikteliği sürdürüp sürdürmeme konusunda tercih yapmanın Kürtlerin en doğal hakkı olduğunu söyledi.

Dubai televizyonuna dün demeç veren Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık düşüncesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Barzani, “Arap dünyası artık şu gerçeği anlamalıdır. Kürtler göçmen veya misafir değildir, dünyanın en eski yurtlarından biri olan bu bölgenin sahibidir. Dolayısıyla Iraklı kardeşleriyle birlikte kalıp kalmamayı tercih etmek Kürtlerin en doğal hakkıdır” dedi.

Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlığı ile Irak’ta yaşanan siyasi bunalım arasında ilgi kuran Barzani, “Kürdistan’ın bağımsızlığı, Irak’taki mevcut bunalım çerçevesinde bir tercih hakkıdır. Yaşanan olaylara bağlı olarak bir tercih hakkıdır” diye konuştu.

Irak merkezi hükümetiyle yaşadıkları sorunların bölge ülkeleriyle olan ilişkilerini etkilemeyeceğini de savunan Barzani, Kürtlerle İran arasındaki ilişkilerin çok eski ve derin olduğunu belirterek “Maliki, bizim İran’la olan sağlam ilişkilerimize engel olamaz. Bizim Türkiye ve İran’la ilişkilerimiz aynıdır. Biz bu iki ülkeyi uluslar arası ve bölgesel meselelerde çatıştırmak istemiyoruz” dedi.

Barzani, Kürtlerin bölge dışı güçlerin aracı olduğuna yönelik suçlamaları da reddederek Kürtlerin hiç kimsenin aracı haline gelmeyecek ölçüde siyasi bilince ve özgüvene sahip olduğunu söyledi.

YDH

Diğer Haberler