Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kürtler Kahire Konferansını terk etti

Kürtler Kahire Konferansını terk etti

04 Temmuz 2012 Çarşamba 12:57
Mısır’ın başkenti Kahire’de düzenlenen Suriyeli muhalifler konferansının Kürtlerin halk olarak tanınmasını içeren bir önergeyi reddetmesi üzerine Kürt delegeler konferansı terk etti.

Suriye Baas rejimine karşı muhaliflerin birleşmesinin hedeflendiği Mısır’ın Kahire kentinde düzenlenen konferansta kriz çıktı. Kürtleri temsilen PYD’nin de içerisinde yer aldığı Batı Kürdistan Halk Meclisi ile Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENSK) heyetlerinin de katıldığı konferansta, Kürtler, Kürtlerin halk olarak tanınması ile haklarının garanti altına alınmasını içeren ortak bir önerge sundu.

Ancak önerge, Türkiye, Suudi Arabistan ve Katar destekli Suriye Ulusal Konseyi’nin başını çektiği kesimlerin karşı çıkması üzerine konferans tarafından reddedildi.

KÜRT DELEGELERİN TÜMÜ KONFERANSI TERKETTİ

Önergenin reddedilmesi konferansta büyük tartışmaların yaşanmasına neden oldu. Kürt delegeler olayı “skandal” olarak tanımlayıp, red kararının geri alınmasını istedi. Ancak bu da olmayınca delegeler arasında kavga çıktı. Konferansın yapıldığı otelin güvenlik görevlilerinin araya girmesi ile yatışan kavga artından tüm Kürt delegeler, önergenin reddedilmesini protesto ederek konferansı terk etti.

Suriye Kürt Ulusal Konseyi (ENSK) delegesi Abul Aziz Osman olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Kürtler, konferansı Kürt halkının tanınmasının yer aldığı bir önergenin reddedilmesi üzerine terk etti” dedi.

PYD LİDERİ MUSLİM, SUK’UN OLUMSUZ TUTUMUNA DİKKAT ÇEKMİŞTİ

Konferans katılımcılarından Demokratik Birlik Partisi (PYD) Eş Başkanı Salih Muslim Muhammed, dün Ronahi Televizyonuna yaptığı açıklamada, konferansta muhalifler arasında birlik ve yakınlaşmayı hedeflediklerini söylemişti. Konferansta Kürt delegelerinin ortak hareket ettiğini “Bir birimizden haberdarız” sözleriyle aktaran Muslim, Cenevre’de uluslararası güçlerden oluşan Eylem Grubu’nun aldığı Suriye’de geniş katılımlı ‘Geçiş Hükümeti’nin kurulması kararını desteklediklerini söylemişti. Muslim ayrıca, Suriye Ulusal Konseyi (SUK) için, “Suriye Ulusal Konseyi bu önerileri değerlendirmiyor. Sürekli tek başlarına kalmak istiyorlar” diyerek SUK’un muhalefet kanadında oynadığı olumsuz role dikkat çekmişti.

ÖNERİ SUK’UN ‘MİLLİ MİSAK BELGESİ’ YÜZÜNDEN Mİ REDDEDİLDİ?

SUK Türkiye’nin istemi doğrultusunda geçtiğimiz aylarda İstanbul’da düzenlediği bir toplantıda kabul ettiği ‘Milli Misak Belgesi’ ile Kürtlere ayrı statü tanınması taleplerini reddetmişti. 1 Nisan günkü toplantının açılışında konuşan Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan ‘Mili Misak Belgesi’ne övgüler yağdırması gözlemciler tarafından “Türkiye SUK’u teslim almadı” şeklinde yorumlanmıştı.

SUK’un ‘Milli Misak Belgesi’ni kabul etmesi üzerine Kürt delegeler toplantıyı terk ederek SUK yapısından istifa etmişlerdi.

ANF

Diğer Haberler