Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’Kürtler misafir değil, 5 bin yıldır bu ülkede yaşıyor’

'Kürtler misafir değil, 5 bin yıldır bu ülkede yaşıyor'

25 Ocak 2013 Cuma 05:01
CHP Diyarbakır İl Başkanı Güner, CHP İzmir Milletvekili Güler'in, "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" sözlerine tepki gösterirken, "Kürtler bu ülkede misafir değil, 5 bin yıldır bu topraklarda yaşıyor." dedi.

CHP Diyarbakır İl Başkanı Mehmet Nezir Güner, CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'in, "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" sözlerine tepki gösterirken, "Kürtler bu ülkede misafir değil, 5 bin yıldır bu topraklarda yaşıyor. Bu kadının 3 gözü mü var, yoksa gökten mi indi?" dedi.

Diyarbakır'da Pazar günü olağanüstü kongre hazırlıkları yapan CHP'nin İl Başkanı Mehmet Nezir Güner, TBMM kürsüsünde "Türk ulusuyla Kürt milliyeti eşit olamaz" diyen CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler'e tepki gösterdi. Kürtler'in bu ülkede misafir olmadığını, 5 bin yıldan bu yana bu topraklarda yaşadığını belirten Güner, “Bu süreci oyalamaya yönelik bu söylemleri kabul etmek mümkün değil ve kınıyorum. CHP'yi bağlayan söylem değil” dedi.

Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın tepki göstererek istifa etmesini “Bir kişinin negatif söylemi yüzünden birilerinin istifa etmesi gerekmiyor” sözleriyle değerlendiren Güner, “Şiddetle kınıyorum, bu hanımın 3 tane gözü mü vardır, yoksa yukardan mı geldi? O kimdir yani, kendi kendine 'Türklerle Kürtler eşit değildir' diyor. Kürtler bu ülkede misafir değil ki. 5 bin yıldan beri bu topraklarda yaşıyor. Bunu yeniden gündeme getirmek kime yarar sağlayacak? O kendi zihniyetidir. Bu söylem CHP'yi bağlamaz" diye konuştu.

Milletvekili Birgül Ayman Güler'in bu söyleminin Türkiye'deki iç barışa hizmet etmeyeceğini aksi halde insanları ayrıştırmaya yönelik olduğunu söyleyen Güner, "Onun için herkes söyleminde dikkatli olması lazım. İnanıyorum ki bu hanımefendi de yaptığı yanlışın farkına varacak ve özür dileyecektir" dedi.(ANF)

Diğer Haberler