Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Newepel de nuştoxê neweyî
Hûmara 96. ya Newepelî Vejîya. Nuştoxanê na hûmare ra Sedef Kandemir, Newal Nupel, Ferîd Îbrahîm Sevinç û Meral Güntaş reya verên a ke Newepel de dest bi nuştişê kirdkî kenê.
Wêjeya kirmanckî û  Seyda Melle Ehmedê Xasî
Nivîskar-lêkolîner Roşan Lezgîn, Ehmedê Xasî wek destpêka wêjeya kirmanckî bi nav kir û got ew him zanayekî olî him jî zanayekî felsefeyê bû û bi 4-5 zimanan dizanîbû.
Kuyumcular Çarşısı Seyirlik Oldu

Kuyumcular Çarşısı Seyirlik Oldu

21 Ağustos 2010 Cumartesi 14:32
Diyarbakır'da kuyumcu esnafı kan ağlıyor. Altın fiyatlarındaki iniş-çıkış hem vatandaşı hem de kuyumcu esnafını tedirgin etmeye başladı.
Diyarbakır'ın tarihi kuyumcular çarşısı işlekliğini kaybetmiş durumda. Geçen yıl müşteriden geçilmeyen kuyumcular çarşısı vitrinleri artık seyirlik oldu. Birçok vatandaş kuyumculara uğramazken, uğrayanlar da sadece vitrinleri seyrediyor. Kuyumcu vitrinlerini seyreden Ali Rıza Timur, "Zaten altın alma gibi bir lüksümüz kalmadı. Türkiye'deki inişli-çıkışlı fiyatlar yüzünden artık öz çocuğumuza da altın taktıramaz olduk. Bizim burada adettir altın getirene karşılığını götürüp hediye edeceksin. Mahçup
olmaya başladık. Çeyrek altın 100 TL. Ne yapacağımızı şaşırdık. Görülen manzara ortada. Biz vatandaş olarak kuyumcuların kapısından içeri giremez olduk. Onlar bile bu durumdan fazlasıyla şikayetçi. Altın fiyatlarının çok yükselmesi demek fakir halkın ezilmesi demek anlamına gelmektedir" dedi.

Diğer Haberler