Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Kyoto Protokolü 2020’ye dek uzatıldı

Kyoto Protokolü 2020'ye dek uzatıldı

08 Aralık 2012 Cumartesi 22:58
Katar'da yapılan BM İklim Değişikliği Konferansında yeniden büyük bir başarısızlığa düşülmesinin önüne geçilerek Kyoto Protokolünün 2020'ye dek uzatılması kararlaştırıldı.

Yaklaşık 200 ülkenin onayını alan karar uyarınca Kyoto Protokolü, küresel ısınmayla mücadelede yasal bakımdan bağlayıcı tek plan olarak yürürlükte kalacak. 

Etmosferi en çok kirleten ülkelerden ABD, 1997 tarihli asıl protokolü hiçbir zaman onaylamadı. Kyoto Protokolünün mühleti bu yılın sonunda dolacaktı.

Katar'ın başkenti Doha'da 12 gündür süren konferans, zengin ülkelerin, iklim değişikliği yüzünden kayba uğrayan yoksul ülkelere tazminat ödemesi konusunda doğan görüş ayrılıkları yüzünden 24 saatten fazla uzadı.

Fransız Haber Ajansı AFP, sonuçta bugün, 27 üyeli Avrupa Birliği'yle, Avustralya ve diğer birçok sanayileşmiş ülkenin, karbondioksit salımlarında 2020'ye dek kesinti yapmaları öngören maddeyi kabul etmeleriyle, anlaşmaya varıldığını bildirdi.

Ancak protokolde ABD, Çin ve Hindistan gibi atmosferi en çok kirleten ülkelerin imzası bulunmuyor.

Doha Konferansı'nda ayrıca 2015 yılında, tüm ülkeleri kapsayan ve Kyoto Protokolü'nün yerini alacak daha geniş çaplı bir antlaşma benimsenmesi planı üzerinde de çalışmalar yapıldı.

BBC

Diğer Haberler