Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Lazlar, ’Laz Dili unutulmasın’ dedi

Lazlar, 'Laz Dili unutulmasın' dedi

01 Eylül 2012 Cumartesi 05:52
Laz Kültür Derneği, akademik alanda Laz dilinin korunması ve geliştirilmesi için RTEÜ Rektörlüğü'ne dilekçeyle başvurarak Laz Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı oluşturulmasını istedi.

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Armağan Serdaroğlu dernek yöneticileri Hasan Uzunhasanoğlu ve İrfan Çağatay Laz dili talebiyle ilgili dilekçelerini Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne iletti. 

Anadilde Kürtçe eğitim tartışmalarının sıkça yaşandığı şu günlerde Lazlar da anadilde eğitim alabilmek için Lazların en çok yaşadığı il olan Rize’de Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi Rektörlüğü'ne başvurarak üniversite bünyesinde Laz dili ve edebiyatı ana bilim dalı oluşturularak tezli/tezsiz yüksek lisans programları açılmasını istedi.

“YÜKSEK LİSANS PROGRAMLARI AÇILMASINI İSTİYORUZ”

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Armağan Serdaroğlu Rize'de günlük olarak yayınlanan NABIZ Gazetesine Laz dili talepleriyle ilgili şunları söyledi; 

“Biz, Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi (RTEÜ) Rektörlüğü'ne vermiş olduğumuz dilekçede Laz dili eğitimi ile ilgili şu görüşlere yer verdik: Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ömer Dinçer’in ortaöğretim kurumlarında Lazca'nın da “Yaşayan Diller ve Lehçeler” dersi kapsamında seçmeli ders olarak okutulacağına yönelik beyanı kamuoyuna daha önce duyurulmuştur. Sayın Bakan Dinçer’in dile getirdiği ortaöğretim kurumlarında Lazca dersinin okutulabilmesi için gerekli öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla üniversiteniz bünyesinde Laz Dili ve Edebiyatı ana bilim dalı oluşturularak tezli/ tezsiz yüksek lisans programları açılmasını istiyoruz.”

ÇOCUKLARIMIZ LAZ DİLİNİ UNUTTU

Armağan Serdaroğlu , “Bunu biz ayrımcılık olarak düşünmüyoruz. Dilimiz yok olmak üzere. Çocuklarımız hiç konuşamıyorlar hatta anlayamıyorlar bile. Bu yok oluşa karşı bir şeyler yapılması gerekiyor. Derneğimiz bu amaçla kuruldu. Derneğimizin ilkelerinde devletin bu konuda politik yükümlülükler alması için çalışmalar var. Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer “İsteyen istediği dili 'Yaşayan Diller' adı altında seçmeli ders olarak görebilecek. Lazca, Kürtçe, Çerkezce gibi isteyen istediği dili öğrenebilecek” diye bir açıklama yaptı. Bu açıklamanın ardından biz de Laz Kültür Dayanışma Derneği olarak bir çalışma başlattık. Bu çalışma sonunda da RTEÜ’ye başvuruda bulunduk. Olay bu, bunun farklı amaçlarla, farklı şekillerde yorumlanması doğru değil. Bizim farklı bir düşüncemiz yok. Bu talebimiz ayrımcılığı körükler gibi bir algımız yok” diye konuştu 

Laz Kültür ve Dayanışma Derneği yöneticileri İrfan Çağatay ve Hasan Uzunhasanoğlu ise; Türkiye ve Avrupa Birliği Kürtleri tartışıyor. Farklı diller bu yüzden ortaya çıkıyor. Gürcistan’da da devletçi kesim ‘Lazca diye bir dil yok, Gürcüce’nin lehçesidir’ diyorlar. Ulusal devletler kendi etnik gruplarını bastırarak dillerini yok ediyorlar. İngiltere’de insanlar Garca diye bir dil konuşuyordu. Daha sonra hepsi unutuldu ve konuşan hiç kimse kalmadı. Bu süreçten sonra bu dil İngiltere’de zorunlu ders olarak verilmeye başlandı. Yaşlıları bilmez ama çocukların tamamına yakını artık bu dilden haberdar ve konuşabiliyor. Biz de bugün burada, “Türkiye’nin Doğu Karadeniz bölgesinde eskiden Lazlar vardı. Lazca konuşurlardı. Şimdi kalmadılar artık. Onlara da ayıp ettik aslında, baksana yok oldular” denilmemesi için bu çalışmayı başlattık.” diye konuştular.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları
07 Ocak 2017 Cumartesi 07:00
31 Aralık 2016 Cumartesi 21:46
16 Aralık 2016 Cuma 16:37
15 Aralık 2016 Perşembe 08:30
03 Aralık 2016 Cumartesi 11:09
11 Ekim 2016 Salı 06:47
08 Eylül 2016 Perşembe 23:09
07 Eylül 2016 Çarşamba 22:17
08 Ağustos 2016 Pazartesi 16:48
04 Ağustos 2016 Perşembe 22:05