Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
’’Leyla Hanım’ın açıklaması barışın ve sağduyunun sesi, olumlu, gerçekçi’’

''Leyla Hanım'ın açıklaması barışın ve sağduyunun sesi, olumlu, gerçekçi''

16 Haziran 2012 Cumartesi 00:39
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Leyla Zana'nın açıklamalarına ilişkin olarak, ''Leyla hanımın açıklaması genel itibariyle söylüyorum, barışın ve sağduyunun sesi, olumlu, gerçekçi'' dedi.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Diyarbakır bağımsız milletvekili Leyla Zana'nın açıklamalarına ilişkin olarak, ''Leyla hanımın açıklaması genel itibariyle söylüyorum, barışın ve sağduyunun sesi, olumlu, gerçekçi'' dedi.

11. Bölge Yerel Yönetimler Toplantısı'na katılmak üzere Diyarbakır'a gelen Bakan Eker, Ziya Gökalp Spor Salonu'nda gazetecilerin, ''Zana'nın açıklamaları sonrasında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz'' sorusuna, "Onların arasındaki söz düellosuna söylenecek sözlerinin bulunmadığını, ama Zana'nın konuşmasının bütününü ele aldığında içinde katılmadığı değerlendirmeler olmasına rağmen olumlu bir açıklama olduğunu söyledi.

Zana'nın açıklamasında sağduyunun hissedildiğini, barış dilinin bulunduğunu kaydeden Eker, Zana'nın önemli siyasi tecrübeye sahip, acılar yaşamış ve acı çekmiş bir insan olduğunu belirtti. Zana'nın bu meselede değerlendirmelerinin önemli olduğunu, bu nedenle önemsemek gerektiğini ifade eden Eker, şöyle konuştu:

''Elbette sayın Başbakanımızın Türkiye'de bir muhafazakar, demokrat bir parti olarak programında Kürt sorununa işaret eden ve bunu çözüm yönünde önemli adımlar atmış siyasi bir lider. Sorunun çözümü yönünde partinin kuruluşundan bu yana sürekli çaba içerisinde. Tüm sabotaj girişimlerine, saldırılara rağmen Türkiye'nin muhtelif gerçekte bölgelerinden, taraflarından, oluşumlarından gelen birçok saldırılara rağmen bu sorunu çözme yönünde bir çaba içerisinde. Leyla Hanım bunu görüyor olsa gerek. Sayın başbakanımızdan bu sorunun çözümü yönünde umutlu olduğunu, ümitvar olduğunu, ifade etmesi gerçekçi, rasyonel ve sağduyulu bir açıklama ve değerlendirme.''

''Daha önce Aysel Tuğluk da açıklama yaptı ve tepki çekti, bunu nasıl değerlendiriyorsunuz-'' sorusu üzerine Eker, Zana'nın BDP değil, bağımsız bir milletvekili olduğunu vurgulayarak, BDP adına konuşanlar veya BDP'nin sözcülerinin Türkiye'de Kürt sorunun çözümüne dönük bugüne kadar yapıcı tutumda olmamalarının sebebinin de bu olduğunu bildirdi.

Biraz kendi iradelerine sahip olmadıklarını anlatan Eker, ''Biri bireysel olarak bir şey söylüyor. Arkasından bir yerden bir fırça ve ikaz geliyor. Veya bazıları geçmişte mahiyetindekiler tarafından sorgulandı. Disiplin cezasına çarptırıldı. Bunları da biliyoruz. Onların içerisindeki bir sorun. Ama Leyla hanımın açıklaması genel itibariyle söylüyorum, barışın ve sağduyunun sesi, olumlu, gerçekçi'' dedi.

''Zana'nın daha önce radikal açıklamaları vardı. Şimdi neden böyle bir açıklama yaptı'' sorusuna Bakan Eker, ''Bunu kendisine sorun. Başkasının sözleriyle ilgili kendisinin daha önce söylediği ve şimdi söylediği sözler arasındaki farkı bana soruyorsunuz. Hangi duygu ve dürtülerle, yetkiyle konuştuğunu ben bilemem. Söz sahibine aittir'' diyerek, ama Zana'nın açıklamasını sağduyu, barış isteyen, umut veren bir açıklama olarak değerlendirdiğini, Kürt sorununa bu yaklaşımın katkı sağlayacağını anlattı.

Diğer Haberler