Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Leyla Zana, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi

Leyla Zana, Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi değerlendirdi

01 Temmuz 2012 Pazar 14:07
Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana, TBMM'de açıklama yaptı.

Diyarbakır Milletvekili Leyla Zana, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’la dün gerçekleştirdiği görüşmeyle ilgili basın toplantısı düzenledi. Zana Meclis’te düzenlediği basın toplantısında, Başbakanla yapmış olduğu görüşmede Kürt sorununun çözümüne ilişkin görüşlerini aktardığını söyledi.

Leyla Zana başbakanla görüşmeyi, Cezaevinden çıktıktan sonra tüm kesimlerle görüşme programı ile Meclis’e girmesinden bu yana görüşmenin gerçekleşmesi yönünde talepler üzerine gerçekleştirdiğini belirtti.

Başbakan ile görüşmenin başında 21 yıl önce bu parlamentoda halkların kardeşliği için yemin etmiş biri olarak verilmiş bir sözünün olduğunu söylediğini belirten Zana, “Öncelikle Kürtlerin halk olmaktan kaynaklı haklarının olduğunu söyledim” dedi. Zana, “Korkularıyla yüzleşme çabalarına rağmen süre gelen tutuklamalarla tedirgin olan toplumun samimi adımlara ihtiyaç olduğunu belirttim. Kesintisiz bir barış ortamı için herkesin adım atması gerektiğini belirttim. Yaşananların ve yaşanmakta olanların tüm çıplaklığıyla ortaya konmasına ve çözüm aranmasına ihtiyaç var” dedi.

Kürt halkı için artık söylem ve sözün yeterli olmadığını belirten Zana, Türkiye’de onlarca yıldır denenen "güvenlikçi" politikaların sonuç vermediğini gördüklerini söyledi. Türkiye’de denenmeyen tek yolun müzakere olduğunu belirten Zana, bu anlamda Oslo görüşmelerinin bir milat olduğunu ve Başbakan Erdoğan’a Oslo görüşmelerinin yeniden başlaması gerektiğini söylediğini ifade etti. Zana, Başbakan Erdoğan’a devletlerin kendi yurttaşlarından özür dilemesinin zafiyet olmadığını söylediğini belirterek, “İdam gibi bir tabuyu yıkan bu ülkenin Sayın Öcalan’ı ev hapsine alabileceğini ve bunun hayati önem arz ettiğini söyledim. Kürtlerin anadilde eğitim talebini seçmeli ders karşılamaktan uzak. Dünyada hiçbir halkın kendi anadilini para ile öğrenemeyeceğini söyledim. Yaralarımız açık ve kaynıyor. Bu nedenle gerçekçi olmayan talep karşılık bulamaz. ‘Silahları bırakın operasyon durur’ talebi gerçekçi değildir bunun altını çizdim” dedi.

Yaptığı görüşmenin kesintiye uğrayan sürece katkı sunacağına inandığını belirten Zana, Başbakan Erdoğan’ın kendisi ile yaptığı görüşmede ve sonrasında yaptığı açıklamada diyalog sürecini açık tutma konusunda samimi bir tavır gösterdiğini savunarak, Erdoğan’a tavrından dolayı teşekkür etti.

Diğer Haberler