Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Leyla Zana Kürtler İçin Referandum İstedi

Leyla Zana Kürtler İçin Referandum İstedi

21 Mart 2012 Çarşamba 22:16
BDP Milletvekili Leyla Zana Newroz'da, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

BDP tarafından Gaziantep'te düzenlenen Newroz kutlamalarına yaklaşık 6 bin kişi katıldı.

Törende konuşan BDP Milletvekili Leyla Zana, hükümet ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a seslendi.

Zana, Newroz kutlamalarının yasaklanmasını eleştirerek,  "Neden Newroz'u yasaklıyorsun? Neden Newroz'a gün biçiyorsun? İktidarın mensuplarına '12 Eylül'ün son bekçiliğini yapmayın' diyoruz. Yapanları bu halk tarihten silecektir. Sayın Başbakan Kürtlerden korkmana gerek yok. Eğer çok korkuyorsan buyur bunu demokratik yön ve yöntemlerle çöz. Sandığını kurarsın, referanduma götürürsün. Kürtler özerklik mi istiyor, Kürtler eyalet mi istiyor, Kürtler bağımsızlık mı istiyor, Kürtler bir yeni anlaşma mı istiyor? Kürt halkına sorarsın.

Bölünme korkusuyla, bölünme fobisiyle artık karar verecek ne zamanımız ne de ekonomik gücümüz kaldı. Bir karar aşamasındasın Sayın Başbakan. Ahmet Türk'e yumruk atamazsınız. Atanı kutlar onu yanınıza, koruma altına alırsanız, o zaman bu halk gereğini yapar. Gereken cevabı verir. O zaman bir daha geldiğinde bir değil, bin defa tartıp gelmek durumunda kalacaksınız. Bugün buna yasaklama getiremezsiniz. Eğer, bizi biber gazıyla dövüyorsan o diktatörlerin eseridir.

Diktatörlerin sonunu da en yakın zamanda Irak'ta gördük, Libya'da gördük, Suriye'de de görmekteyiz. Kürt sorunu çözdüğün oranda bu ülkenin derecesini artıracaksın. Kürt sorununu çözmediğin sürede bu ülkede ne güvenliği, ne barışı, ne ekonomik kalkınmayı getireceksin. Ne de Ortadoğu'ya örnek hiç bir zaman olamayacaksın. Bizim halklar olarak senden istediğimiz bir şey yok artık. Anlamazsan kendi gidişini hazırlayacaksın. Karar senin Sayın Başbakan." dedi.
 

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları