Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Leyla Zana’ya 10 yıl hapis cezası

Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası

24 Mayıs 2012 Perşembe 13:10
Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Yargıtay 9. Ceza Dairesince bozulan ve tekrar görülmeye başlanan davada Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'ya 10 yıl hapis cezası verdi.

Yargıtay 9. Dairesi'nce bozulan davada Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana'ya "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 10 yıl hapis cezası verdi.

Önceki celse mütalaasını okuyan ve mütalaasında Zana hakkında katıldığı her miting, toplantı ve basın açıklamasında "Örgütün istemlerine uyarak, propaganda kastını aşıp, 'Örgüte üye olmamak ile birlikte suç işlediği"nin anlaşıldığını bildirip, beyanlarında "PKK'yı terör örgütü olarak görmediğini” Öcalan'ı da”'Kürt halk önderi” olarak gördüğünü, PKK'nın faaliyetlerini de “özgürlük ve demokrasi” mücadelesi olarak gördüğünü belirterek, dolaylı olarak atılı suçlamaları kabul ettiğini öne süren Cumhuriyet Savcısı Mehmet Şahin, Zana'nın "Örgüt propagandası yapmak" iddiasıyla 9 kez, "Örgüte üye olmak" iddiasıyla ise bir kez olmak üzere toplamda 55 yıl hapis cezası ile cezalandırılması yönündeki talebini yeniledi.

Mahkeme heyeti ayrıca Zana'nın suçu kasten işlediğini bildirerek, "Ceza süresinin 2 yıldan fazla oluşu, kısa süreli olmayıp erteleme kapsamı dışında bulunması, hapis cezasına mahkumiyetinin kanuni sonucu olarak 5237 Sayılı TCK'nin 53/1 maddesi gereği sürekli olarak kamu görevi üstlenmesinden; bu kapsamda, TBMM üyeliğinden veya devlet, il, belediye, köy veya bunların denetim ve gözetimi altında bulunan kurum ve kuruluşlarca verilen atamaya veya seçime tabi bütün memuriyet ve hizmetlerde istihdam edilmekten, seçme seçilme ehliyetinden ve diğer siyasi hakları kullanmaktan, vakıf, dernek, sendika, şirket, kooperatif ve siyasi parti tüzel kişiliklerinin yöneticisi veya denetçisi olmaktan yoksun bırakılmasına" karar verdi.

Diğer Haberler