Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Londra’da Af Örgütü Binası İşgal Edildi

Londra’da Af Örgütü Binası İşgal Edildi

17 Nisan 2012 Salı 19:08
İngiltere'nin başkenti Londra'da açlık grevlerine dikkat çekmek amacıyla Uluslararası Af Örgütü binası önünde ve içinde eylem yapıldı.

Britanya Kürt Halk Meclisi tarafından organize edilen eyleme yüzün üzerinde kişi katıldı. Eylemde, cezaevi ve Strasbourg’da açlık grevcilerinin hayati tehlike sürecine girmelerine karşın uluslar arası kurumların girişimlerde bulunmamalarına sert tepki gösterildi.

Eylem sırasında KNK, Halk Meclisi ve gençlik temsilcisinin de bulunduğu bir heyet Uluslar arası Af Örgütü Türkiye masası şefi Andrew Gardener ile görüştü. Görüşmede cezaevlerinde ve Strasbourg'da yapılan açlık grevleri hakkında bilgi verildi. Açlık grevine girenlerinin durumlarının kritik aşamaya girildiği bunun için biran önce harekete geçilmesi gerektiği dile getirildi.

Türkiye masası şefi Andrew Gardener ile görüşme sürerken kadın ve gençlerden oluşan 17 kişilik bir grup Af Örgütü binasını, “Biji Serok Apo” ve İngilizce, “Sessizliğiniz Kürtleri öldürüyor” sloganları eşliğinde işgal etti.

İşgal eylemi ardından, bu kez eylemciler ile Asya Direktörü John Dalhuisen’in de katıldığı uzun süreli görüşme yapıldı. Eylemciler, "Artık konuşacak bir şeyimiz kalmadı diyerek” acil harekete geçilmesini istedi. Af örgütü yetkilileri Dalhuisen ile Gardener’in gerekli girişimlerde bulunacakları sözü üzerine eylemciler işgal eylemlerine son verdi.

Ardından Uluslar arası Af Örgütü Direktörü Dalhuisen, dışarıda bekleyen kitleye harekete geçecekleri sözünü vermesi kitle tarafından sloganlarla karşılandı. Yüzlerce bildirinin dağıtıldığı eylem sloganlarla son buldu.

Bu arada, Kürt kurum yetkililerinin Cuma günü Af Örgütü direktörü Dalhuisen ile yeniden görüşerek kapsamlı bir dosya sunacakları bildirildi.

ANF

Diğer Haberler