Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mahkeme ilk kez ’Kürtçe’ dedi!

Mahkeme ilk kez 'Kürtçe' dedi!

18 Temmuz 2012 Çarşamba 04:01
"Kürtçe" tanımlaması ilk kez kullanıldı.

Anadilde savunma talebi, Avukatlar Davası'nda da kabul edilmedi. Mahkeme başkanı, Kürtçe savunmayı, "Kürtçe konuştu ama anlaşılamadı" sözleriyle tutanağı geçirdi.

PKK lideri Abdullah Öcalan'ın avukatlığını yaptıkları için tutuklanan Kürt avukatların davasında da, İstanbul KCK Ana Davası'nda olduğu gibi savunmanın bütün talepleri reddedildi.

Mahkeme, anadilde savunma, iddianamenin reddi, mahkemenin varlığının anayasaya aykırı olduğu ve bu nedenle yargılamayı durdurması gerektiği yönündeki talepleri kabul etmedi.

Talebin reddedilmesi üzerine avukatlar söz aldı. Avukat Meral Danış Beştaş, "Bu tek başına bir savunma değil. Biz üniversiteyi bitirdik. İstemediğimiz halde Türkçe eğitim gördük. Buna rağmen tutuklu meslektaşlarımız anadillerinde savunma yapmak istiyorlar. Çünkü bu devlet Kürtlere kamusal alanda dilini konuşamazsın, evinde konuş diyor. Hayır Kürtler bir halktır, kimse örgütlü haklarını kullanmalarını engelleyemez" dedi.

En büyük darbenin günümüzde yaşandığını kaydeden Beştaş, "Bu dönem ellerinde kadife eldiven olanlar artık asit kuyularına atmıyorlar. Ama imha, inkar politikalarıyla susturmaya çalışıyorlar" dedi. Beştaş, anadilde konuşmanın bu nedenle engellendiğini kaydetti. Beştaş, meslektaşlarının Kürt ve Öcalan'ın avukatları oldukları için tutuklandıklarını hatırlattı, anadilde savunma taleplerinin kabul edilmesini istedi.

Avukat Selçuk Kozağaçlı ise,iddianamede Kürtçe yapılan telefon konuşmalarının, Kürtçe kitapların delil olarak kullanıldığını kaydetti, "Onlar delil olarak kullanılıyorsa Kürtçe yapılan savunmalar da delil olarak kullanılıyor. Dolayısıyla anadillerinde savunma yapan müvekkilerimizin ne dediklerini siz bilmek zorundasınız. Bunun için de tercuman getirmelisiniz" diye konuştu.

Anadilinin Türkçe olduğunu söyleyen Kozağaçlı, müvekkilinin yaptığı savunmayı anlamak için tercüman talebinde bulundu.

Diyarbakır Barosu Başkanı Avukat Emin Aktar, "Bu ülkede askerlik yapıyoruz, vergi veriyoruz ama anadilimizi kullanamıyoruz. Kürtçe savunma hakkı temel bir taleptir. İnsan hakları açısından da böyledir. Bir yasa ile bu talebi reddetmek doğru değildir" şeklinde konuştu.

Aktar, anadilde savunma ve tercüman getirme talebi kabul edildiği durumda, kendisi de dahil bir çok avukatın müvekkillerine gönüllü olarak tercümanlık yapacaklarını kaydetti.

Av. Mustafa Eraslan'ın ardından Av. Mahmut Alınak ve Av. Veysel Vesek konuştu.

Türkçe konuşan ve savunma yapmayacağını belirten Alınak şunları söyledi: "Bir İspanyol atasözü 'Söz insanı öldürmez' der. Türkiye'de söz kurşunlanıyor, tutuklanıyor, yargılanıyor. Ben kuryelik iddiasıyla yargılanıyorum. İddianamede yer alan iddiaların hiçbir hukuki dayanağı yok. İddianameye hukuki olarak görmüyorum, bu nedenle savunma yapmıyorum."

İmralı'da tutuklu olan PKK lideri Abdullah Öcalan'ın vekilliğini kendi iradesi ve isteğiyle kabul ettiğini kaydeden Vesek, iddianamede yer alan iddiaları reddetti. "Sorgu aşamasında müvekkillimizle görüşmelerimizin içerikleri soruldu. Bu çok namussuzca bir şey" diyen polisin haklarında kanuna ve hukuka aykırı bir şekilde delil toplamaya çalıştığını kaydetti.

Av. Mehmet Nuri Deniz, anadilinde savunma yapması engellendiği için savuma yapmayacağını belirtti. Deniz, mahkeme başkanının sorularına "Ez im", "rast e", "erê", "na" diyerek Kürtçe yanıtladı.

Av. Şaziye Önder ise, anadilinde "Sayın Öcalan'ın avukatıyım. Anadilimde savunma yapmam kabul edilmediği için savunma yapmayacağım" dedi. Avukat Önder, Mahkeme Başkanı'nın kendisine sorduğu sorulara "Fêm nakım" (anlamıyorum) yanıtını verdi. Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci'nin, ısrarla sorularını sorması üzerine yeniden anadilde savunma talebi dile getirildi.

Hakim, söz isteyen avukatlara sözlerini keserken, konuşmalar sırasında suçlayıcı bir tarzda soru sorması tepkilere neden oldu.
 

Diğer Haberler