Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mahkeme, KCK davasında tüm talepleri reddetti

Mahkeme, KCK davasında tüm talepleri reddetti

06 Temmuz 2012 Cuma 18:52
Silivri'de devam eden 'KCK' davasının bugünkü duruşmasında mahkeme, savunmanın bütün taleplerini yine reddetti.

Silivri'de devam eden 'KCK' davasının bugünkü duruşmasında mahkeme, savunmanın bütün taleplerini yine reddetti. Hasta tutukluların tahliyesini reddeden mahkeme, Adli Tıp'a sevkine karar verdi. Savcılık ifadesini bile Kürtçe veren sanığa tercüman talebi de reddedildi.

Silivri'de devam eden 'KCK' İstanbul ana davasında, bugünkü dördüncü duruşmada mahkeme heyeti, savunma avukatlarının bütün taleplerini reddetti. Son oturumda avukat Sinan Zincir, sağlık durumu kötü olan müvekkilleri Canşat Çelik, Recep Karagül, Hatice Vural, Faruk Tur ve Ahmet Sağdıç'ın tahliye edilmesini talep etti. Ayrıca mahkeme salonunda avukat bölümünde oturan jandarma komutanlarının oradan çıkarılmasını isteyen Zincir, TRT spikerlerinin PKK, KCK gibi kelimeleri Türk dil kurallarına uygun okumasını istedi. Zincir, “Abdullah Öcalan'la görüşmeler iddianameye aynen alınmış. O görüşmelerde PKK'ye yazıyor, ama spiker PKK'ya diye okuyor, spiker olduğu gibi okusun” dedi.

Savcı, bütün taleplerin reddi yönünde mütalaa verdi. Mahkeme heyeti de dünkü oturumda talep edilen 3. yargı paketi sebebiyle örgüt propagandasıyla açılan kamu davasının düşürülmesi talebini bu aşamada reddettiğini açıkladı. Kürtçe bilen tercüman talebi ile ilgili kararı daha önce verdiğini, bu nedenle yeni karar vermeyeceğini açıklayan mahkeme başkanı, Arapça bilen sanığın savcılıkta Türkçe ifade verdiği için Arapça tercüman talebini de reddettiğini açıkladı.

Mahkeme, hazırlık soruşturması aşamasında tercüman aracılığıyla Kürtçe ifade veren Cemale Eser'in tercüman talebini de “Avukatlar, müvekkilin Türkçe bildiğini söylemişti, ona rağmen anadilde savunma yapmak istiyorlar” diyerek, bu talebi de reddetti. Avukatların jandarma hakkında görevi kötüye kullanmakla ilgili suç duyurusu başvurusunu, Silivri Savcılığına gönderme kararı aldı. 5 hasta tutuklunun tahliye talebiyle ilgili olarak Adli Tıp Kurumu'na sevkine karar verdi.

Mahkeme başkanı son olarak, “Oturma düzeni konusunda mahkeme başkanı yetkilidir” diyerek, salonda avukatların bölümünde oturan jandarma komutanlarının yerlerinde kalacağını söyledi.

Kaynak: ANF

Diğer Haberler