Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mahkeme Yargıtay’ın cemevini kapatın kararına uymadı

Mahkeme Yargıtay’ın cemevini kapatın kararına uymadı

21 Kasım 2012 Çarşamba 11:27
Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi Yargıtay’ın bozma kararına rağmen Cemevlerinin Alevilerin ibadet yeri olduğu kararında ısrar etti.

Ankara Başsavcılığnın, tüzüğündeki “cemevlerini ibadet yeri olarak” nitelendiren ifadeler nedeniyle Çankaya Cemevi Yaptırma Derneği aleyhinde açtığı dava Ankara 16. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde görüldü.

Daha önce Cemevlerini Alevilerin ibadethanesi olarak nitelendiren mahkeme Yargıtay’ın bozduğu kararından geri adım atmadı. ““Cemevleri yüzyıllardır Alevilerin ibadet yeri olarak toplumca bilinmiş ve kabul görmüştür. Derneğin tüzüğünde yazılı bulunan ‘Cemevleri ibadethanedir’ hükmü anayasanın 2. maddesine aykırılık taşımadığı gibi kanunlarla da yasaklanmamıştır” diyerek kararında direndi.

Yargıç Yaşar Eren, mahkemenin daha önce cemevi derneğinin kapatılmasının reddedilmesine ilişkin kararının gerekçesinin yerinde olduğunu belirterek, Yargıtay’ın derneğin kapatılması kararına direndi. Dosya, Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun önüne gidecek. Son kararı genel kurul söyleyecek. (anf)

Diğer Haberler