Barzanî dema referandûmê destnîşan kir
Serokwezîrê Herêma Kurdistanê Nêçîrvan Barzanî ragihand, ku dê di nav sala 2017ê de referandûma ji bo serxwebûna Başûrê Kurdistanê bê encamdan.
Hûmara 97. ya Newepelî Vejîya
Nuştoxanê na hûmare ra Keyaksar Ateş, Abdurehman Önen û Hebûn Stembar reya verên a ke kirdkî nusenê û Newepel de dest pêkenê.
Şîretê Bedîuzzeman Mela Seîdê Kurdî
Ey Milletê Kurd! Îttîfaq di qewet, îttîhad di heyat, birayey di se’adet, hukûmat di selamet est o.
Maliye Bakanı Şimşek Batman’da

Maliye Bakanı Şimşek Batman'da

05 Eylül 2010 Pazar 16:42
Şimşek, memleketi Batman'da katıldığı iftar programında, 12 Eylül'de yapılacak referandum için destek istedi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, BAGİAD'ın verdiği iftar yemeğine katıldı. Batman Valisi Ahmet Turhan, AK Partili milletvekilleri, il başkanı, BDP'li belediye başkan vekili, başsavcı, kurum müdürleri, ANAP eski milletvekilleri Kutbettin ve Ataullah Hamidi, iş adamları, dernekler, sendikalar, odalar, meslek örgütleri, muhtarlar ve partililerin katıldığı iftar yemeğine katılım yüksekti.

İftar yemeğinden sonra ilk olarak söz alan BAGİAD başkanı ve TUSKON yönetim kurulu üyesi Beşir Baymaz, ülkede 80'lerin ortalarından itibaren ileri bir açılım ve sivilleşme hareketi meydana geldiğini söyledi. Bu gelişmelerin eğitim ve ekonomiye de olumlu bir hava sunduğunu belirterek, muasır medeniyet yolunda bir sıçrama olacağına inandıkları referandumda 'Evet' diyeceklerini söyledi.

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de yaptığı konuşmada Anayasa değişikliğine değinerek, bütün parti ve STK'ların uzun süredir 12 Eylül darbe anayasanın yetersiz olduğunu Türkiye'nin ihtiyaçlarını karşılamadığını ve mutlak değiştirilmesi konusunda görüşler ortaya koyduklarını hatırlattı. Bakan Şimşek, aynı partilerin şimdi itiraz etmelerini ise anlamadığını kaydetti.

2007 seçimlerde Anayasa değişikliği sözü verdiklerini ifade eden Şimşek, o zamanki meclis başkanının, bütün partilere bir komisyon kurulması için birer mektup gönderdiğini ancak partilerin bu komisyon talebine bile karşılık vermediğini söyledi.

Bakan Şimşek: “Değişiklik paketi mükemmel değil ama…”

Referandumun güzel bir uygulama olduğunu ve batı ülkelerinde sık sık denenen bir şey olduğunu dile getiren bakan Şimşek, Referandum tartışmalarında konunun özüne hiç girilmediğini, bununda Türkiye için büyük bir talihsizlik, vatandaşımız açısından büyük bir haksızlık olduğunu ifade etti.

Anayasa değişikliğinin özünü 3 bölüm altında değerlendirdiklerini ifade eden Bakan Şimşek, bunları, vatandaşın temel hak ve özgürlüklerini biraz olsun genişleten uygulamalar, demokrasinin standartlarını yükselten hususlar ve Türkiye'nin daha iyi işleyen bir yargı sistemine kavuşması için gerekli olan bazı adımlar olarak açıkladı.

Değişiklik paketinin mükemmel olmadığını belirten Bakan Şimşek, “Bu paketin mükemmel değil diye biz hayır dersek veya sandığa gitmezsek kendi kendimizi inkâr etmiş oluruz. Çünkü bu paket çok güzel bazı adımları içeriyor o adımların bir tanesi bile yeter.” dedi.

ilkha

Diğer Haberler