Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mardin Cezaevi’nde doluluk oranı %300

Mardin Cezaevi'nde doluluk oranı %300

01 Haziran 2012 Cuma 19:09
CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, hak ihlalleri ile gündeme gelen Mardin E Tipi Cezaevi'nde doluluk oranının yüzde 300'ü bulduğunu söyledi.

Mardin ve Kızıltepe'de incelemelerde bulunan CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, hak ihlalleri ile gündeme gelen Mardin E Tipi Cezaevi'nde doluluk oranının yüzde 300'ü bulduğunu söyledi. Özdemir, Mardin Cezaevi'nde insanlık dışı uygulamaların olduğunu ifade etti.

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu bünyesindeki Cezaevleri İnceleme Alt Komisyonu, hak ihlalleri ile gündeme gelen Mardin ve Kızıltepe cezaevlerinde inceleme yaptı. Komisyondaki AKP milletvekilleri Murat Yıldırım, Abdurrahim Akdağ, Mehmet Kerim Yıldız, MHP Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, BDP Mersin Milletvekili Ertuğrul Kürkçü ile birlikte cezaevlerinde incelemelerde bulunan CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir, CHP Mardin İl Başkanı Mahmut Duyan'a yaptığı ziyarette cezaevleri ile ilgili bir açıklama yaptı.

Mardin E Tipi Cezaevi'nin kapasitesinin çok üzerinde olduğunu belirten Özdemir, tutuklu ve hükümlülerin çok kötü koşullarda kaldığını söyledi. Cezaevlerindeki uygulamalar ve koşullara ilişkin eleştirilerde bulunan Özdemir, nerede ve kimden gelirse gelsin insan hakları ihlallerine karşı kayıtsız kalmayacaklarını ifade etti.

Özdemir, özellikle Mardin E Tipi Cezaevi'ndeki mahkumlara insanlık dışı muamele yapıldığını belirterek, 400 kişi kapasiteli cezaevinde bin 200 kişinin kaldığını söyledi. Bugüne kadar 30 cezaevine gittiğini ve her birinden sonra 3-4 gün kendine gelemediğini ifade eden Özdemir şunları söyledi:

"Cezaevlerinde 2002'de 70 bin mahkum varken, bugün ise bu sayı 125 bine çıkmış. Cezaevlerinde halen 2 bin 500'e yakın çocuk hükümlü ve tutuklu bulunuyor. Mardin Cezaevi'nin kapasitesi 400 kişi ama orada bin 200 kişi kalıyor. Bu oran da yüzde 300 doluluk oranı anlamına geliyor. 20 kişilik kadın koğuşunda 86 kadın kalıyor. İktidar kapasite problemini önümüzdeki yıllarda yeni cezaevleriyle çözeceğine açık cezaevine çevrilen ülkedeki demokratikleşmeyi sağlasın. Mardin E Tipi ve Kızıltepe cezaevlerini ziyaret ettiğimizde hükümlü ve tutukluların çok kötü ve zor şartlar altında kaldıklarına şahit olduk. Cezaevinde kck davasından kalan 80 yaşındaki nine de, Dicle Üniversitesi'nde parasız eğitim istiyoruz diyen üniversite öğrencisi de aylardır suçsuz bir şekilde içeride. Yer sıkıntısından dolayı cezaevindekiler üç günde bir ancak sıcak su bulabiliyor. Cezaevinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin de insanca yaşama hakkına sahip olduğunu ve bu hakkın korunması ve uygulanması konusunda devletin önemli bir görev ve sorumluluğu bulunuyor. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız ve inceleme sonucunda hazırlanacak raporu da kamuoyu ile paylaşacağız"

ANF

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları