Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mardin ve Manisa’da Ev Baskınları: 20 Gözaltı

Mardin ve Manisa’da Ev Baskınları: 20 Gözaltı

18 Nisan 2012 Çarşamba 12:04
Mardin’in Derik İlçesi Manisa’nın Salihli İlçesi’nde BDP, DTK ve Barış Anneleri üyelerinin evlerine yapılan baskınlarda 20’den fazla kişi gözaltına alındı.

Mardin'in Derik İlçesi'nde sabah saatlerinde çok sayıda eve eş zamanlı baskın düzenlendi. Baskınlarda, BDP Derik ilçe yöneticileri Şakir Demir, Fatma Adam, İhsan Avlar, Derik Belediye Meclis Üyesi İsmail Çelik, Barış Anneleri aktivisti Emriye Ektiren, BDP eski İlçe Başkanı M.Salih Koca, DTK üyeleri Müslüme Bahçeci, Sinan Acar, Ahmet Has ile Fadıl Denk, Mahmut Aktaş ile ismi öğrenilemeyen 2 kişi gözaltına alındı. Gözaltı gerekçesi öğrenilemeyen 13 kişi İlçe Emniyet Müdürlüğü'ne götürülürken, dosyada gizlilik kararı olduğu öğrenildi.

Öte taraftan Derik Belediye Başkan Yardımcısı Nedim Karahan, BDP eski İlçe Yöneticisi Mustafa Kutlar ve DTK Üyesi Orhan Erol'un evlerine de baskın yapıldığı, ancak Karahan, Kutlar ve Erol'un evde olmaması nedeniyle gözaltı yaşanmadığı öğrenildi.

Manisa’nın Salihli İlçesi’nde de sabahın erken saatlerinde polis bir çok eve baskın düzenledi. Salihli'nin Gaffar Okkan Mahallesi ile Yılmaz ve Sard kasabalarındaki evlere yapılan baskınlarda şu ana kadar 7 kişinin gözaltına alındığı, 2 kişinin ise arama esnasında evinde bulunamadığı için gözaltına alınmadığı öğrenildi. Gözaltılara gerekçe olarak, 20 Mart'ta Salihli'de düzenlenmek istenen ancak İçişleri Bakanlığı'nın genelgesi gerekçe gösterilerek yasaklanan ve müdahale edilen Newroz etkinliğine katılmak gösterildiği öğrenildi.

Salihli Emniyet Müdürlüğü'nde tutulan 7 kişinin isimleri şöyle: BDP Salihli İlçe Yöneticisi Sait Acar, Vedat Oruç, Halis Uçar, Abbas Özdemir, Hurşit Özdemir, Ali Toktaş ve Melik Şener. Reşit Tekin ve Ali Özdemir hakkında ise gözaltı kararı bulunduğu ancak aramalarda bulunamadıkları için gözaltına alınmadıkları öğrenildi. Gözaltı sayısının artabileceği bildirildi. (Haber: ANF, Foto:arşiv)

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları