Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MAZLUM-DER Başkanı Ünsal Akrap saldırısını lanetledi

MAZLUM-DER Başkanı Ünsal Akrap saldırısını lanetledi

12 Aralık 2012 Çarşamba 17:21
MAZLUMDER Genel Başkanı Ünsal, “Akrab’taki durum, ülke genelindeki mezhebi kökenli bir çatışma ortamına yönelik çok tehlikeli, insan yaşamı üzerinden yürütülen kirli bir hesap anlamı taşımaktadır” dedi.

Suriye’nin Hula beldesine bağlı Alevi köyü Akrab’da 130 kişinin hayatını kaybettiği bombalı saldırıları lanetleyen MAZLUMDER Genel Başkanı Ünsal, “Akrab’taki durum, ülke genelindeki mezhebi kökenli bir çatışma ortamına yönelik çok tehlikeli, insan yaşamı üzerinden yürütülen kirli bir hesap anlamı taşımaktadır” dedi.

MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, Suriye’nin Hula beldesine bağlı Akrab Köyü’ne Salı gecesi düzenlenen bombalı saldırıları kınadı.

“Suriye’de 130 kişinin öldüğü Nusayri kökenli masum sivillere yönelik Akrab saldırısını lanetliyoruz” diyen Ünsal, ülkedeki sivil ölümlerin tüm diplomatik girişimlere ve BM’nin çağrılarına rağmen ara verilmeksizin devam ettiğini gösteren son örnek olduğunu ifade etti.

Bu saldırının en kanlı saldırı olarak kayıtlara geçtiğinin altını çizen Ünsal, şöyle dedi: “Çok sayıda yaralının da bulunduğu saldırı, temel tıbbi ekipman ve sağlık hizmetinin yetersiz olduğu ülkede, sivil insanların yaşamalarını imkansız hale getiren çatışma sürecinin tehlikeli son halkası olmuştur. Beraberinde, savaş hukuku kapsamında savaş suçu olarak mütalaa edilecek bu gibi vahşet uygulamalarının, ülkedeki farklı kökenlere de uzandığını göstermesi bakımından da, sonuçları bakımından son derece tehlikeli bir süreci de tetiklemektedir. Zira, çoğunluğunu Sünnilerin oluşturduğu Akrab’ta böylesi bir saldırı, ülke içerisinde yaşanan çatışma ortamını provoke etmek ve daha fazla masum insanın ve sivil kayıpların artacağı, tehlikeli bir kaos ortamı yaratılması için tahrik unsuru olarak kullanılabilecek bir gelişmedir.”

Ünsal “Benzer bir katliamın 2012 Nisan ayında yaşandığı Hula’ya çok yakın konumda bulunan Akrab’taki durum, ülke genelindeki mezhebi kökenli bir çatışma ortamına yönelik çok tehlikeli, insan yaşamı üzerinden yürütülen kirli bir hesap anlamı taşımaktadır” dedi.

Açıklamada “MAZLUMDER olarak, Sünni, Hıristiyan, Dürzi, Nusayri; herhangi bir ayrım yapılmaksızın, Suriye’deki masum halka gerçekleşen zulüm ve vahşeti kesin bir dille lanetliyor; Suriye halkının bir bütün olarak arka plan, etnik, dini, mezhebi köken ayırt etmeksizin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” ifadeleri kullanıldı.

Bu vahşetlere karşı uluslararası topluma, insan hakları örgütlerine, devletlere, BM’ye, BM Güvenlik Konseyi’ne, İslam Birliği Teşkilatı’na ve Arap Birliği’ne çağrıda bulunan Ünsal, “Geç kalınan her bir an için ülkedeki bu derin drama seyirci kalınarak bu zulme ortak olmak anlamına gelmektir” dedi.

ANF

Diğer Haberler