Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MAZLUM-DER ödülleri sahiplerini buldu

MAZLUM-DER ödülleri sahiplerini buldu

08 Aralık 2012 Cumartesi 23:34
MAZLUMDER’in her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği İnsan Hakları Gecesi’nde 2012 ödülleri sahiplerini buldu.

Kocatepe Kültür Merkezi’nde MAZLUMDER’in her yıl geleneksel olarak gerçekleştirdiği İnsan Hakları Gecesi’nde 2012 ödülleri sahiplerini buldu. Salona Kürtçe, Türkçe ve Arapça “Hoş geldiniz” yazılırken, geceye Mahmut Alınak, Ayhan Bilgen, Ferhat Encü, Felek Encü, CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, Gülten Kaya, Ali Akel ve AKP Eski Milletvekili Dengir Mir Mehmet Fırat de katıldı. Açılış konuşmasını yapan MAZLUMDER Genel Başkanı Ahmet Faruk Ünsal, 2011’in sonunda Roboskî köylülerinin Türk savaş uçaklarının bombardımanı sonucu hayatlarını kaybettiklerine dikkat çekerek, Türkiye'de bir yıl içinde yaşanan diğer hak ihlallerine de değindi.

Gecede Ünsal’ın konuşmasının ardından ödül törenine geçildi. 2012 Vefa Ödülüne Ahmet Kaya layık görüldü. Ödülü Ahmet Kaya adına eşi Gülten Kaya aldı. Halklar Adına Dayanışma Ödülünü Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Basın Ödülünü ise Yeni Şafak eski yazarı Ali Akel aldı. Aydın Durmuş Hukuk Ödülüne Mehmet Atak layık görülürken, İnsan Hakları Mücadelesi Ödülü ise Felek Encü'ye verildi.

İnsan Hakları Mücadelesi Ödülünü alan Felek Encü kısa bir konuşma yaptı. Türkçe ders kitabını gösteren Encü, “Bu kitabı oğluma veren devletin uçakları yaptı” dedi. Encü, AKP hükümetinin kendilerine hakaret ettiğini söyleyerek, özür dilenmesini istedi. Ödülü barış için almayı istediğini belirten Encü, “Bu şekilde almak istemezdim. Utancınız, insan vicdanınız olsaydı Başbakan Erdoğan’a destek vermezdiniz" diyerek AKP'ye destek verilmemesini istedi. Encü, Gazze’ye ve Suriye’ye verilen desteğin kendilerine de verilmesini isterken, katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. (anf)

Diğer Haberler