Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mazlum-Der, Sürgü için ön rapor hazırladı

Mazlum-Der, Sürgü için ön rapor hazırladı

05 Ağustos 2012 Pazar 17:23
Mazlum-Der, Malatya’nın Doğanşehir ilçesine bağlı Sürgü beldesinde yaşanan ve Alevi vatandaşlara yönelik saldırıların yaşandığı ileri sürülen olayla ilgili buraya giderek inceleme yaptı ve bir ön rapor hazırladı.

Mazlum-Der’in merkezinden giden Hüseyin Sarıgül, Malatya Şube Başkanı Abdülkadir Yılma. Yönetim kurulu üyesi Raşit Alaca, Sinan Oral, Münir Altunkaya ve İbrahim Sarıgül’den oluşan heyet, Sürgü’de taraflarla görüşerek, incelemelerde bundu.

Yapılan incelemenin ardından hazırlanan ön raporun sonuç bölümünde, ramazan davulunun çalınması normal karşılanabileceği gibi, ramazan davulundan rahatsız olmanın da, bu nedenle münakaşa yaşanmasının da olağan bir durum olduğu belirtildi.

Raporda, şöyle denildi: ”Ancak başka zamanlarda, başka yerlerde olağan karşılanan bu tartışmaların etnik ve mezhebi nedenlerle birden toplumsal müdahalelere ve çatışmalara sebebiyet vermesi üzerinde durulması ve değerlendirilmesi gereken bir husustur. Bu tür durumlarda karşılıklı hoşgörü ile birlikte yaşamanın formülleri tesis edilebilecekken sıradan bir adli vakanın bir anda bir ötekileştirme nesnesine dönüşmesi toplumsal dinamiklerin, önyargıların ve bilinçaltı nefret söyleminin karşılıklı olarak değerlendirilmesi gerektirmektedir. Sıradan bir adli vakadan sonra bir evin taşlanması, ailenin güvenlik nedeniyle dahi olsa konut dokunulmazlığına müdahale edilmesi kabul edilemez bir durumdur.

İddia edildiği gibi ahır yakılmamış

Diğer yandan Sürgü kasabasında gelişen olaylarla ilgili özellikle sosyal medyada paylaşılan haberlerde aileye ait ahırın yakıldığı şeklindeki bilgilendirmeler gerçeği yansıtmamaktadır. Yaptığımız görüşmelerde aile fertlerinin yakılma ile ilgili beyanları olmamış, heyetimizce de yakılmış herhangi bir mahal gözlemlenmemiştir. İster etnik, ister mezhepsel nedenlerle olsun herhangi bir saldırı nasıl kabul edilemezse, bu saldırıdan yola çıkarak internet sorumsuzluğunda başkaca bir nefret dili üretmek de kabul edilemez.”

Diğer Haberler