Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MAZLUMDER: 5 yılda 115 kişi polis kurşunuyla öldü

MAZLUMDER: 5 yılda 115 kişi polis kurşunuyla öldü

18 Ağustos 2012 Cumartesi 05:46
Polisin, en temel hak olan yaşam hakkını ihlal ettiğini belirten MAZLUMDER, PVSK’daki son değişikliklerle son beş yılda 115 kişinin polisin silah kullanması sonucu yaşamını yitirdiğini açıkladı.

MAZLUMDER İzmir Şubesi, Karabağlar’da 12 Ağustos günü polisin, küçük bir tartışmayla halkın üzerine pervasızca ateş açması sonucu Emrah Barlak’ın yaşamını yitirmesine ilişkin raporunu açıkladı. Polisin, en temel hak olan yaşam hakkını ihlal ettiği belirtilen raporda, PVSK’daki son değişikliklerle son beş yılda 115 kişinin polisin silah kullanması sonucu yaşamını yitirdiği vurgulanarak, polisin yetkilerinin acilen sınırlandırılması gerektiği belirtildi.

MAZLUMDER İzmir Şubesi, İzmir’in Karabağlar İlçesi, Limontepe Semtinde meydana gelen Emrah Barlak’ın öldürüldüğü ve 3 kişinin yaralandığı olay hakkındaki Araştırma-İnceleme raporunu açıkladı.

12 Ağustos günü Erhan Barlak’ın kullandığı sivil aracın resmi polis aracına çarpması sonrasında yaşanan tartışmada polisin ateş açması sonucu 4 kişi yaralanmıştı. Yaralılardan Emrah Barlak ise kaldırıldığı Yeşilyurt Devlet Hastanesi'nde yaşamını yitirmişti.

MAZLUMDER İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av. A. Aykut Direncik, MAZLUMDER Genel İdare Kurulu Üyesi M. Arif Koçer ve MAZLUMDER Genel İdare Kurulu Üyesi aynı zamanda İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyesi Av. Suphan Erkan’dan oluşan bir heyet konuyla ilgili olarak incelemelerde bulunarak rapor hazırladı.

Görgü tanıkları ve resmi yetkililer ile yapılan görüşmelere yer veren MAZLUMDER İzmir Şubesi hazırladığı raporda, polisin, en temel hak olan yaşam hakkını ihlal ettiğini belirtti.

MAZLUMDER İzmir Şubesi’nin Emrah Barlak’ın katledilmesine ilişkin hazırladığı raporda şöyle denildi: “Polis İ.K. , insan hakları açısından eleştiri konusu yaptığımız ve keyfi uygulamalara açık olduğunu belirttiğimiz Polis Vazife ve Selahiyet Kanununun (PVSK) ilgili (4/A ve 16. Maddeler) maddelerine dahi aykırı davranmıştır. Zira belirtilen yasal hükümler, polisin görevini yaparken bir direnişle karşılaşması halinde, direnişi kırmak için öncelikle bedeni gücünü kullanmasını, bununla sonuç elde edememişse, bedeni gücü dışında kalan, kelepçe, cop, basınçlı su, göz yaşartıcı gazlar veya tozlar, fizikî engeller, polis köpekleri ve atları ile sair hizmet araçlarını kademeli olarak devreye sokmasını, bunlarla da netice elde edememişse, kanuni şartlar gerçekleştiğinde silah kullanabileceğini düzenlemektedir. 

Somut olayda ise polis İ.K. ne bedeni gücü kullanmış, ne de maddi gücü gereği gibi kullanmıştır. Polis İ.K. maktul ve yaralılara doğrudan hedef gözeterek öldürme ve yaralama kastıyla ateş etmiştir. Heyetimizde oluşan kanaat bu yöndedir. Kaldı ki olayların başlangıcı bir asayiş meselesi değildir. Bir trafik kazasıdır. Polisin, maktul ve yaralılara şüpheli muamelesi yapmasını gerektirecek somut bir neden de yoktur. Görgü tanıklarının beyanlarından polisin görev icrası esnasında bir mukavemet gördüğü konusunda somut bir anlatım da yoktur. Erhan Barlak’ın polis İ.K.’ya küfrettiği farz edilse dahi polis İ.K’nın iddiaya göre telsizle darp etme yetkisi yoktur. Bu durumda da izlenecek şikayet, gözaltı ve ifade alma prosedürleri bellidir. Polis İ.K. somut olayda tek kelimeyle durumdan vazife çıkarmış, basit bir trafik kazası vahim bir asayiş meselesine dönüşmüştür. Değerlendirme kısmında değindiğimiz üzere meşru müdafaa koşulları somut olayda mevcut olmadığı gibi şiddet kullanımında orantılılık ilkesine uygunluktan da bahsedilemez. Görgü tanıklarının beyanları haricinde, video görüntüleri dahi tek başına bu görüşlerimizi doğrular niteliktedir.

Bir hukuk devletinin temel amaçlarından biri, vatandaşın, genel anlamıyla insan yaşamının ve insanın temel haklarının güvencesi olmaktır. Bu doğal ve zorunlu olarak güvenlik bürokrasisinin de temel bir görevidir. Somut olayda polis varlık sebebi olan ilkeye, yani insan yaşamının ve haklarının güvencesi olma ilkesine aykırı davranmıştır.”

Katliama ilişkin delil karatma girişimleri konusunda da sorumlular hakkında adli ve idari soruşturma başlatılması gerektiği belirtilen raporda, “Somut olaydaki rolleri dikkate alınarak, gerek bu rapordaki gerekse rapor dışındaki görgü tanıkları ile yüzleştirilmek ve teşhise imkan vermek suretiyle, olay mahallinde bulunan ast ve üstler dahil olmak üzere tüm polis memurları hakkında, gerek orantısız güç kullanımına müdahale etmedikleri, gerekse orantısız güç kullandıkları için, ayrıca ve bilhassa hayati risk altındaki Emrah Barlak’ın hastaneye sevki konusunda gerekeni yapmayarak ölümüne neden oldukları gerekçeleriyle görevli kamu makamlarınca adli ve idari yönden titizlikle soruşturma yürütülmeli, sorumlular tespit edilerek cezalandırılmalıdır. Polisin tarafı olduğu bu tür vakalarda, polisin korunduğu ve hak ettiği cezanın verilmeyeceği yönünde yerleşik ve büsbütün de temelsiz olmayan bir toplumsal algı/yargı vardır” denildi.

‘POLİSİN YETKİSİ ACİLEN SINIRLANDIRILMALI’

Güvenlik stratejileri ile özgürlükleri kısıtlayan devletin genel gidişatı, işkenceden mahkum olmuş polis şeflerinin terfiler ile ödüllendirilmesi ile AKP Hükümeti’nin ‘işkenceye sıfır tolerans’ iddiasını boşa çıkardığı belirtilen raporda, PVSK’daki son değişikliklerle 115 kişinin polisin silah kullanması sonucu yaşamını yitirdiği vurgulandı ve şöyle denildi: “PVSK daki polisin silah kullanma yetkisi, yasa çıkmasından sonraki 5 yıllık dönemdeki keyfi uygulamalar da göz önüne alınarak acilen sınırlandırılmalıdır. Polis memurları periyodik olarak psikoterapi testlerinden geçirilerek, zihinsel motivasyonlarının sağlıklı ve dengeli, uygulama olarak ‘halkın hizmetinde’ olduklarını hissetmeleri ciddi bir zihinsel dönüşüm ile sağlanmalıdır. Ve mevcut haliyle polis şiddetinin önüne geçilmelidir.”(ANF)

Diğer Haberler