Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mazlumder Diyarbakır Şubesi’nden, Roboskî’ye Adalet için bir hafta nöbet

Mazlumder Diyarbakır Şubesi'nden, Roboskî'ye Adalet için bir hafta nöbet

22 Eylül 2012 Cumartesi 02:12
Şırnak'ın Uludere İlçesi Roboskî köyünde 34 kişinin bombalanarak katledilmesini unutmamak-unutturmamak için başlatılan adalet nöbeti Diyarbakır’daydı.

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi, bir hafta boyunca Roboskî için adalet nöbeti tutacak.

Sanat Sokağı'nda tutulacak nöbet dolayısıyla basın açıklaması yapıldı. Özgür-Der Diyarbakır Şubesi, Azadi İnisiyatifi, Ay-Der, Özgür-Eğitim-Sen Diyarbakır Temsilciliği, Islah-Der ve Dicle Fırat Diyalog Grubu gibi kurumların da destek verdiği eyleme gazeteci Nuray Mert ve Sabiha Ünlü de katıldı.

“ROBOSKİ UNUTULMAMALI Kİ, ROBOSKİLER TEKRARLANMASIN”

Burada kısa birer konuşma yapan konuk gazetecilerden Nuray Mert, , Roboskî’nin karanlık bir olay olduğunu, daha büyük karanlıkların olmaması için Roboskî'nin üzerine gidilmesi gerektiğini söyledi.

Ardından konuşan Gazeteci-Yazar Sabiha Ünlü, çok acı bir olay olan Roboski’nin birçok hadiseyi daha iyi anlamamıza sebep olduğunu ifade ederek, askeri vesayetin ne durumda olduğunu; ne kadarının engellendiğini, hükümetin hassasiyetinin hangi boyutlarda-gayretlerinin hangi düzeyde olduğunu Roboski hadisesi dolayısıyla bir kez daha test etmiş ve görmüş olduklarını kaydetti.

Ünlü, “Roboski’yi unutmamalıyız ki, bu bilinç bizde sürekli diri kalsın. Devamlı olayları doğru değerlendirme ve hakkıyla tepki koyma tavrımız sürekli diri kalsın. Roboski hiçbir zaman unutulmamalı ki, Roboskiler tekrarlanmasın.” dedi.

“ADALET İÇİN, YATIP KALKIP ROBOSKÎ DİYECEĞİZ”

Burada basın açıklaması yapan Mazlumder Diyarbakır Şube Başkanı Av. Abdurrahim Ay, "Roboskî için, adalet için bir hafta buradayız" dedi.

Ay, "Devlet vatandaşını bombalar mı? Türkiye'de adalet var mı? Failler nerede?" sorularına cevap arandığının 9. ayı olduğunu belirtti. 34 kişinin otopsileri yapılırken "Hata olmuştur, kimseyi tutuklamayacağım" diyen savcıya rağmen halen adalet beklediklerini ifade eden Ay, "Onlar figüranlardı" diyenlere inat Roboskîli ailelerin ilk günkü tazeliğiyle adalet beklediklerini belirtti.

Ay, "İnsani ve vicdani sorumlulukları gereği Roboskî katliamının faillerinin tespit edilene, mağdurlardan özür dilenene ve adalet tecelli edene kadar yatıp kalkıp Roboskî diyeceğiz" dedi.(Islahhaber)

Diğer Haberler