Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MAZLUMDER’den Cuma İçten’e Cevap

MAZLUMDER'den Cuma İçten'e Cevap

06 Temmuz 2012 Cuma 21:20
MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi'nden yapılan yazılı açıklamada Ak Partili Vekil Cuma İçten'e cevap verilerek tepki gösterildi.

MAZLUMDER Diyarbakır Şubesi'nden yapılan yazılı açıklama şöyle:

BASINA VE KAMUOYUNA 
                
Varlığını ve çalışmalarını ayrımsız insan hakları mücadelesine ve mazlumlarla dayanışmaya adayan ve bu noktada Türkiye tarihinde iz bırakan birçok çalışmaya öncülük eden MAZLUMDER, son olarak siyasi çalışmalar yaparken PKK tarafından alıkonulan AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel ÇELİK'in serbest bırakılması için olayın duyulması ile birlikte İHD Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Barosu ile birlikte ortak bir vicdani sorumluluk anlayışı ile hareket etmiş, herhangi bir siyasi kaygı ve mesaj peşinde olmadan, bu olayın daha vahim sonuçlar doğurmadan çözülmesi için büyük çabalar göstermiştir. Bölgemizde yaşanan sıcak çatışmalar ve yoğun ölümler göz önüne alındığında, bu olayda gelinen noktanın ne denli büyük bir başarı olduğu ortadadır.

Herşeyden önce büyük çabalar ve görüşmelerden sonra AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel ÇELİK'in bırakılmış olmasında MAZLUMDER camiası kadar İHD Diyarbakır Şubesi ve Diyarbakır Barosu'nun büyük emekleri olmuştur. Gelinen noktada bizler, bir insanın kaçırılma olayından kurtulmuş olmasını büyük bir sevinç ile karşılıyoruz ve vahim sonuçları olan bu türden olayların bir daha olmamasını temenni ediyoruz. Olayın duyulması ile birlikte ailesinin çağrısı ve kamuoyunun  duyarlılığı, vicdanı olan herkeste birşeyler yapma zorunluluğunu ortaya çıkarmışken, AKP’nin kimi sözde milletvekillerinin serbest bırakılmadan rahatsız olmuş gibi açıklamalar yapmaları kamu vicdanını yaralamaktadır.

Açıklamada sarf edilen ''Madem güçleri var diğer kaçırılanları da ailelerine teslim etsinler'' sözü sorumsuzca söylenmiş bir söz değilse, kifayetsiz muhterislik örneğidir. PKK tarafından alıkonulan kişileri ailelerine sağ salim kavuşturmak için yeterince çaba sarf etmeyen devlet kurumlarının yerine inisiyatif alarak, hayatını tehlikeye atarak bu sorumluluğu üstlenen kurumumuza yönelik bu beyanları insafsız ve izandan uzak ifadeler olarak değerlendiriyoruz.

MAZLUMDER'in örgütün elinde bulunan ve benzer şekilde kaçırılarak alıkonulan kaymakam asker ve öğretmenlere ilişkin gayret sarf etmediğini söylemek MAZLUMDER’in faaliyetlerinin takip edilmediğini göstermektedir ki, bu da muhatabının bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olduğunu göstermektedir. İnternet sitemizde de yer aldığı üzere daha önce çeşitli tarihlerde, örgüt tarafından alıkonulan kaymakam adayı, polis, asker, öğretmenlerin sağ salim ailelerine kavuşabilmeleri için gerekli her türlü sorumluluğu almaya hazır olduğunu deklere eden şubemiz, söz konusu kaçırılma olaylarına ilişkin MAZLUMDER'in de içinde olduğu diğer insan hakları örgütleri ile birlikte bir basın toplantısı düzenlenmiş ve Veysel ÇELİK ve ailesinin yaşadığı sevinci, diğer elinde tuttuğu kişilerin de yaşaması için örgüte bir kez daha çağrı yapmıştır.

Bu ülkede işkencelerde ve darbe hukuku dönemlerinde başta olmak üzere her dönem büyük bir vicdan ve ahlaki sorumluluk ile her dönem '' HAK VE ADALET'' mücadelesini özveri ile yapan İnsan hakları kuruluşları, her çabaları ile büyük bir değer yarattıkları gibi, mazlumlara da umut''olmuşlardır. Bu ülkenin her metrekaresinde ilmik ilmik insan haklarını dokuyan MAZLUMDER, bu türden siyasi şovlara ayıracak zamanı kayıp olarak değerlendirmektedir.

Ayrıca son birkaç aydır değişik tarihlerde AKP Diyarbakır vekillerinin kurumumuzu örgütle ilişkilendirip hedef göstermeye çalışan açıklamalarını kamuoyunun takdirine bırakıp vekilleri, sivil toplum kuruluşları ile uğraşmaktan vazgeçip kendisinden kopuk ve yabancı oldukları halk için asli görevlerini icra etmeye davet ediyoruz.

Bugüne  kadar olduğu gibi bundan sonra da buna benzer olaylarda insani çabamızın artarak devam edeceğini kamuoyuna bildirirken, AKP Kulp İlçe Başkanı Veysel ÇELİK'in kurtulmuş olmasından duyduğumuz sevincimizi tüm halkımız ile paylaşıyor, bu olaydan en büyük sevinci yaşadığına inandığımız ailesine geçmiş olsun diyor, sağlık ve esenlik dolu bir yaşam diliyoruz.

Diğer Haberler