Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MB 2015 Enflasyon Hedefini Açıkladı

MB 2015 Enflasyon Hedefini Açıkladı

25 Aralık 2012 Salı 11:49
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, 2015 enflasyon hedefini yüzde 5 olarak açıkladı.

''2013 Yılında Para ve Kur Politikası'' konulu bir basın toplantısı düzenleyen Merkez Bankası Başkanı Başçı, 2015 yılı enflasyon hedefini açıkladı. Başçı, 2015 enflasyon oranının yüzde 5 olarak hedeflediklerini söyledi.

Enflasyonda yüzde 5 hedefe yakın bir gerçekleşme beklediklerini ifade eden Başçı, "Enflasyon hedeflemesine başladığımız dönemin en düşük enflasyonu bu yıl gerçekleşebilir. İyi haber enflasyon cephesinden gelecek.

2015 yılı enflasyon hedefi yüzde 5 olarak belirlendi. Üç yıl boyunca enflasyonun yüzde 5'e yakın gerçekleşmesini bekliyoruz. Belirsizlik aralığı şu anda 2 yüzdelik puan, önümüzdeki yıllarda daha da aşağı çekmeyi düşünebiliriz" dedi.

Düzenli ihale ile döviz alım ve satımlarını yapmayı öngörmediklerini belirten Başçı, "Gerekirse döviz alımı veya satımını kullanabiliriz. Döviz depo piyasası aracılık faaliyetlerinden çekiliyoruz, ihtiyaç kalmadığı için sonlandırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Döviz rezervi ile ilgili de bilgi veren Başçı, "2012 yılı boyunca döviz alımı yapmadık buna rağmen rezervimiz 120.8 milyar dolara ulaştı. 2013'de dalgalı kur rejimi devam edecek. Merkez Bankası'nın bir kur hedefi bulunmamaktadır. 2013'te Merkez Bankası'nın temel rezerv biriktirme aracı reeskont kredileri olacak" dedi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları