Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mehmet Öcalan: Başbakan isterse bu meseleyi çözer

Mehmet Öcalan: Başbakan isterse bu meseleyi çözer

04 Temmuz 2012 Çarşamba 15:38
İmralı`daki son görüşmeci olan Abdullah Öcalan`ın küçük kardeşi Mehmet Öcalan da Leyla Zana`dan sonra "Sayın Başbakan isterse bu meseleyi çözer" dedi.

- "İnsanların ölmesinden ıstırap çekiyoruz. Bunu kim önlerse bölgede en güzel işi yapar. Sayın Başbakan isterse meseleyi çözebilir, gerçek budur. Kim bu ölümleri bitirirse sonsuza kadar anılacaktır"

Kürt siyasetinin etkin isimlerinden Diyarbakır Bağımsız Milletvekili Leyla Zana`nın çıkışına Öcalan ailesinden destek geldi. Abdullah Öcalan ile son görüşen isim olan ailenin en küçük kardeşi Mehmet Öcalan "Leyla Zana kıymetlidir. Belki kendisini feda etmiştir. Ama bizim için çok kıymetlidir. Herkes özgürce düşüncesini açıklanabilmeli. Herkes bu düşünceye saygılı olmalı" dedi.

Leyla Zana`nın Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptığı görüşmeyi yorumlayan Mehmet Öcalan "Sayın Başbakan isterse meseleyi çözebilir, gerçek budur. Herkes böyle görüyor. İnsanların, askerlerin, gerillanın ölmesinden ıstırap çekiyoruz. Bunu kim önlerse bölgede en güzel işi yapar. Kim ölümleri bitirirse sonsuza kadar anılacaktır" dedi.

ZANA`YA DESTEK : Herkes özgürce düşüncesini açıklayabilmeli. Herkes bu açıklanan düşünceye saygılı olmalı. Zana düşüncesini açıklamıştır. Zana`nın yaklaşımıyla BDP arasında fazla fark olmadığı kanısındayım. Herkes buna katkı sunmalı. Kanın durması için herkes adım atmalı. Zana`nın açıklamalarının uçlara çekildiğini görüyorum. Bunu farklı yerlere, uçlara çekmek doğru değil. Kanın durmasını istiyorsan sen de katkı sun. Umarız ki bu görüşmeler olumlu sonuç doğurur. Leyla Zana kıymetlidir. Belki kendisini feda etmiştir. Ama bizin için çok kıymetlidir. Ha Leyla ile de bir yere kadar onu söyleyeyim. Devamı olması lazım. Adımlar atılması lazım.

ÇÖZEN SONSUZA KADAR ANILIR : Zana`nın sözleri ortada. Başbakan isterse meseleyi çözebilir, gerçek budur. Bunun farkında Başbakan. İsterse gerçekten çözer. Herkes buna inanıyor. Bu Türkiye`nin en büyük meselesi. Bu mesele çözülürse Türkiye`nin ayrılması için değil, birliği için çok önemli adım olur. Meselenin demokratik şekilde çözümü herkese faydalı. Herkes böyle görüyor. İnsanların, askerlerin, sizin deyişinizle terörist ama bizim deyişimizle gerillanın ölmesinden de ıstırap çekiyoruz. Bunu kim önlerse bölgede en güzel işi yapar. Başbakan isterse yapar. Kim ölümleri bitirirse sonsuza kadar anılacaktır.

"KENDİSİ İSTEDİ" : İmralı`ya gittim Abdullah Öcalan`la en son ben görüştüm. Avukatlarıyla son görüşmesinden iki ay sonraydı galiba. Bana "mesele büyük ihtimal önümüzdeki günlerde belli olacak. Süreç barışa giderse çok iyi olur. Ama süreci kapatabilirler. Barışa da gidebilir. Ama kapatabilirler, bekleyeceğiz" dedi. Son görüşmemden sonra bir kez daha gittim. Hapishane müdürü bana bir not getirdi. `Durum hassas, görüşmeyelim` yazıyordu. Müdüre sordum, `Gerçekten böyle mi siz mi görüştürmüyorsunuz` diye. O da bana `kendisi istiyor` dedi. "

Sabah

Diğer Haberler