Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Memur-Sen’den Arakan’a yardım

Memur-Sen'den Arakan'a yardım

26 Temmuz 2012 Perşembe 02:33
Memur-Sen Genel Başkanı Gündoğdu: 11 sendikamız ve konfederasyonumuz olarak 200 bin TL yardım yapmayı kararlaştırdık.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Myanmar'daki Müslümanlara 200 bin TL yardım yapmayı kararlaştırdıklarını bildirdi.

Gündoğdu, basın mensupları ile iftarda bir araya geldi. Myanmar'da 20. yüzyıldan beri devam eden Arakan sorununun Rohingyalı Müslümanların katledilmesiyle yeniden gündeme geldiğini belirten Gündoğdu, bölgenin Arakanlı Müslümanların ana yurdu olduğunu ancak Budist yönetimler tarafından baskı altında tutulduğunu söyledi.

Müslüman nüfusun birçok temel hakkının ihlal edildiğini ifade eden Gündoğdu, binlerce Rohingyalı Müslüman'ın hayatını kaybettiğini, yüz binlercesinin zorla yerinden edildiğini dile getirdi.

Bangladeş'teki mülteci kamplarına dünyadaki hayırseverlerin yardım ulaştırmasının önünde engel kalmaması gerektiğine işaret eden Gündoğdu, ''Arakan'a girilmeli, oradaki insanların yaşadığı insanlık dışı drama son verilmelidir'' dedi.

Bütün Budistleri suçlamadıklarına dikkati çeken Gündoğdu, dünyadaki sağduyulu Budistleri de göreve çağırdıklarını kaydetti. AB, İslam Teşkilatı Örgütü ve diğer ülkeleri yardıma çağırma zamanının geldiğini vurgulayan Gündoğdu, Arakan'ın insanlığın sınıfta kaldığı yer olduğunu belirtti.

Memur-Sen'in, üyeleri arasında Rohingyalı Müslümanlar için yardım kampanyası başlattıklarını bildiren Gündoğdu, şunları kaydetti:

''Memur-Sen'in 9 Ağustos'ta yapmayı kararlaştırdığı iftarı iptal etmek başta olmak üzere, konfederasyona bağlı sendikaların genel merkez iftarlarını iptal ederek, bu iftarlar için ayırdığımız bütçenin de üzerine en az onun kadar bütçe ekleyerek 11 sendikamız ve konfederasyonumuz olarak 200 bin TL yardım yapmayı kararlaştırdık. Bu kararla teşkilatımıza da yazı yazdık. Türkiye genelindeki 650 bin üyemize de özellikle Arakan Müslümanlarına yardım yapmaları çağrısı ulaştırdık.''

Suriye'de kan akıtılmaya devam edildiğini de ifade eden Gündoğdu, Suriye'de halk iradesinin hiçbir önemi olmadığını dile getirdi. Suriye'de yaşananlardan rahatsızlık duyduklarını anlatan Gündoğdu, akan kanın durması, halk iradesinin önündeki engellerin kaldırılması ve Suriye'nin bütünlüğünün korunmasını talep ettiklerini vurguladı 

Diğer Haberler