Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Merkel’e genel seçim yolunda bir darbe daha

Merkel’e genel seçim yolunda bir darbe daha

21 Ocak 2013 Pazartesi 08:48
Seçim sonuçları, Başbakan Angela Merkel’i sonbaharda yapılacak genel seçimler öncesinde SPD-Yeşiller’e karşı daha da dezavantajlı bir konuma düşürdü.

Almanya'da Aşağı Saksonya (Niedersachsen) Eyalet Parlamentosu seçimlerinde, Sosyal Demokrat Parti (SPD) ve Yeşiller (Die Grünen) kıl payı zafer kazandı. Kürt adayların da yarıştığı Sol Parti (Die Linke), yüzde 5 seçim barajını aşamayarak parlamento dışı kalırken, baraj tehlikesi yaşayan bir diğer parti liberal-demokrat FDP sürpriz bir şekilde yüzde 10 oy aldı.

Seçim sonuçları, Başbakan Angela Merkel’i sonbaharda yapılacak genel seçimler öncesinde SPD-Yeşiller’e karşı daha da dezavantajlı bir konuma düşürdü.

83 bin kadar sandıkta 6,1 milyon seçmenden sadece yüzde 60 oranında oy kullandığı seçimlerde resmi olmayan sonuçlara göre, sağ ve sol koalisyon cepheleri birbirine çok yakın oy oranlarına ulaştı. Eyalette iktidarda olan Hristiyan Demokrat Parti (CDU) 6,5 puan oy kaybıyla yüzde 36’da kalırken, SPD 2,3 puanlık artışla oy oranını yüzde 32,6’ya yükseltti. Seçimin kazananlarından Yeşiller oy oranını yüzde 8’den yüzde 13,7’ye yükseltirken, anketlerde baraj tehlikesi yaşayan iktidar ortağı liberal-demokrat FDP sürpriz bir şekilde yüzde 8’den yüzde 9,9 oy oranına ulaştı.

Bu sonuçlarla CDU 54, SPD 49, Yeşiller 20 ve FDP 14 sandalye alırken, olası SPD-Yeşiller koalisyonu iktidar için gerekli olan 69 sandalye ile kıl payı bir zafer kazandı. SPD adayı Hannover Belediye Başkanı Stephan Weil’in, Yeşiller ile koalisyon hükümeti kurmasına kesin gözüyle bakılıyor.

Seçimde Kürdistanlıların desteklediği ve iki Kürt aday Gülten Kelloğlu ve Yılmaz Kaba’nın da yer aldığı Sol Parti ise yüzde 3,1 oy oranında kalarak, Eyalet Parlamentosu’na giremedi. Sol Parti, 2008 seçimlerinde yüzde 7,1 oy ve 11 milletvekilliği ile ilk kez bu eyalette temsil hakkı kazanmıştı. Parti, son olarak Kuzey-Ren Vesfalya eyaletindeki seçimlerde barajı geçememiş ve eyaletteki iki Kürt milletvekili Hamide Akbayır ve Ali Atalan parlamento dışında kalmışlardı.

Son yılların en çok konuşulan partisi Korsanlar (Piratenpartei) da yüzde 2,1 oy oranında kalarak, ilk kez seçimlere katıldığı Aşağı Saksonya Parlamentosu’na giremedi.

ZORDA OLAN FDP’YE HRİSTİYAN DEMOKRAT SEÇMEN DOPİNGİ

Aşağı Saksonya seçimlerinde Başbakan Angela Merkel’in partisi CDU seçimden yenik ayrılırken, Hristiyan demokrat seçmenler son bir hamle ile hükümet ortağı FDP’yi kurtarmayı başardı. Infratest dimap adlı kamuoyu araştırma şirketinin sandık çıkışı anketine göre, daha önce CDU’ya oy veren 100 bin kadar seçmen son anda hemen hemen tüm anketlerde barajı geçemeyeceği görülen FDP’yi seçti.

Zira, Alman seçim sistemine göre, parlamento üyelerinin en az yarısı direkt adaylara verilen oylarla (Personenwahl), kalan kısmı ise parti listelerine verilen ikinci bir oyla (Verhältniswahl) seçiliyor. FDP’nin liste seçimlerinde CDU’lu seçmenden aldığı oyların da etkisiyle yüzde 9,9 oy oranına ulaştığı tahmin ediliyor.

MERKEL 3 YILDA 3 BÜYÜK EYALETİ KAYBETTİ

Aşağı Saksonya eyaleti’ndeki seçimler, Almanya’da Eylül ayında yapılacak federal genel seçimler öncesi son eyalet seçimi idi. Yüzölçümü bakımından ikinci ve 7,9 milyon nüfusuyla ülkenin dördüncü büyük eyaleti olan Aşağı Saksonya seçimlerini kıl payı da olsa kaybeden Merkel ve partisini şimdi daha zor bir süreç bekliyor. Merkel’in partisi CDU, 2011 yılında sağın yegane kalelerinden olan Baden-Württemberg‘i, 2010 ve 2012’de ise ülkenin en büyük eyaleti Kuzey-Ren Vesfalya’yı SPD-Yeşiller koalisyonuna kaptırmıştı. CDU, böylelikle, 16 eyaletten sadece 6’sında iktidar olarak kalacak.

Federal seçim anketlerinde yüzde 41-43 gibi oy oranlarıyla ciddi bir yükseliş yakalayan CDU’nun en büyük korkularından biri, eyaletteki seçim sonuçlarının rakibi SPD’ye moral etkisi yapması ve kararsız seçmeni cezbetmesi olacak.

Merkel’in bir diğer sorunu da, Aşağı Saksonya seçimlerindeki sürpriz oy oranına rağmen, federal düzeyde parti içi sorunlarla boğuşan FDP’nin durumu. Vietnam asıllı Philipp Rössler liderliğindeki FDP’nin yaşadığı kriz nedeniyle ciddi bir baraj sıkıntısı bulunuyor. Rössler’in dünkü seçim sonuçlarına rağmen federal düzeydeki parti yöneticilerini ikna edememesi halinde, sonbahardaki seçimlerde ciddi bir hezimet yaşaması kaçınılmaz olacak.

Merkel’in belki de tek umudu ise, dünkü seçimlerde olduğu gibi bir kısım Hristiyan demokrat seçmenin federal genel seçimlerde de FDP’ye yönelerek barajı geçmesini sağlaması olacak.

SOL PARTİ : ’’ANKETLERLE POLİTİKA YAPILDI’’

Aşağı Saksonya seçimlerinde barajı geçemeyen Sol Parti ise, şimdiden federal genel seçimlere kilitlenmiş durumda. Seçim sonrasında parti üyelerine yönelik bir konuşma yapan Sol Parti Eşbaşkanı Katja Kipping, dünkü seçimin aylardır bilinçli olarak gündeme getirilen seçim anketlerinin sonucu olduğunu söyledi. Kipping, medyanın sürekli olarak SPD-Yeşiller ve CDU arasında geçeceği propagandasının seçmen üzerinde etkili olduğunu savundu.

Katja Kipping, hemen hemen tüm anketlerde kendilerinin yüzde 3 oy oranında gösterilmesine ve aynı sonucun sandıktan çıkmasına da dikkat çekerek, anketler ile politika yapıldığını belirtti. Kipping, ülkedeki sosyal eşitsizliklerin yoğunluğunun altını çizen Kipping, ‘’bu seçim sonuçlarının önümüzdeki dönemde baş başa vererek neler yapılması gerektiğini düşünmek için önemli bir gerekçedir’’ sözleriyle genel seçimlere odaklanılmasını da istedi.

Bedran DENİZ - ANF

Diğer Haberler