Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mermer fabrikaları istihdam yeri...

Mermer fabrikaları istihdam yeri...

21 Şubat 2008 Perşembe 13:18
Güneydoğu'daki Mermer Fabrikalarında 6 Bin Kişi İstihdam Ediliyor.

Diyarbakır'da 1980'den sonra kurulan taş ocaklarının yerini şimdi dev mermer fabrikaları aldı. 2003'den sonra mermer üretiminde yüzde 2 binleri aşan bir artış yaşandığı ilde, 6 bin kişi bu sektörde istihdam ediliyor.

100 yıllık rezerve sahip mermer sektörü, 2002 yılından sonra verilen teşvikler sayesinde Diyarbakır'ın yükselen değeri oldu.

1996 yılında çok az olan mermer ocağı sayısı 2005 sonu itibariyle 39 olurken, faaliyette bulunan mermer işleme fabrikası ise 18'e yükseldi.

Diyarbakır'ın Hani, Kulp, Hazro, Çermik ve Çüngüş ilçelerindeki mermer ocaklarında üretilen mermerler, yatırımcıların aynı zamanda yeni gözdesi. Yılda 60 bin ton mermerin üretildiği ocaklardan yapılan ihracatta da artış yaşanıyor. Yaklaşık 6 bin kişinin istihdam edildiği ocaklar, aynı zamanda nakliye sektörüne de önemli ölçüde katkı sağlıyor.

Son yıllarda bölgenin yükselen değeri olan mermercilik sektöründe büyük adımlar atılıyor. Doğu ve Güneydoğu Mermerciler Derneği Başkanı Nurettin Nakışçı, dış ülkelere ihraç edilen mermerlerin Diyarbakır ekonomisine 2005 yılı itibariyle 50 milyon dolar getiri sağladığını dile getiriyor.

Kulp, Hani, Hazro, Çermik ve Çüngüş ilçelerinde bulunan mermer fabrikalarında yılda 60 bin ton mermer ihracatı yapıldığını anlatan Nakışçı, "Mermercilik, Diyarbakır ve yöresinde yükselen değer haline geldi. Sektör, kentin üretim ve ihracat potansiyeline önemli katkı sağlıyor. Mermer ihracatından 2005 yılı sonu itibariyle kent ekonomisine 50 milyon dolar döviz getirisi sağlandı. Sektörün işletmelerle ilgili problemlerine rağmen, çok kısa sürede istenilen hedef yakalanmıştır. Bu ocakların artmasıyla birlikte mermer fabrikaları kurulacak ve dış ülkelere yapılan ihracat en az 3 kat daha artacaktır." diye konuştu.

Diyarbakır Girişimci İşadamları Derneği Baştanı Aziz Nart, Hani, Kulp ve Hazro ilçelerindeki mermer ocaklarının yüzde 90 kapasiteyle çalıştığını söylüyor.

İstihdamda önemli yere sahip olan mermerciliğin her geçen değer kazandığını anlatan Nart, yeni kurulan laboratuvarın bu gelişmeyi tetiklediğini dile getiriyor.

TÜRKİYE'NİN EN MODERN MERMER LABORATUVARI DİYARBAKIR'DA

Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mehmet Kaya, Türkiye'nin en modern mermer laboratuarını Diyarbakır'a kurduklarını söylüyor.

GAP Bölge Kalkınma İdaresi işbirliğiyle Diyarbakır'a doğal ve yapı taşlarını araştırma geliştirme laboratuvarı açtıklarını anlatan Kaya, "Bölgemizde daha kaliteli ve daha verimli mermer ve bazalt üretimini sağlamak, ayrıca iç ve dış pazarda rekabeti güçlü kılmak anlamında laboratuar son derece önemli. Türkiye mermer üretiminin yüzde 30'sunu bölgemizden elde edilmekte. Ayrı bölgemizdeki ihracatında mermerin yüzde 80 payı var. İstihdama da büyük katkı sağlamaktadır." şeklinde konuştu.

Diyarbakır mermeri; Çin, Singapur, Hong Kong, Tayvan, Malezya, Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, ABD, Brezilya, Rusya, Ukrayna, Türk Cumhuriyetleri, İsrail, Irak, Almanya, İtalya, Yunanistan, İngiltere, Avustralya ve Avusturya gibi ülkelere ihraç ediliyor.

İhracat konusu olan mermerlerin başında ise şu türler geliyor: Elazığ vişnesi, Hazar beji, Çermik beji, papatya beji, siyah inci, hazar pembesi ve petrol yeşili.

Mermer sektöründe istihdam edilenlerin sayısı da yıllar itibariyle artış gösteriyor. 2003 yılında ocaklarda istihdam edilen insan sayısı 420 iken bu rakam 2004'te 540, 2005'te 700, 2006 3 bin ve 2007 yılında 6 bine yaklaştı.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları