Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mervani Kabartmaları kayyum talimatıyla kırıldı

Mervani Kabartmaları kayyum talimatıyla kırıldı

31 Mart 2017 Cuma 01:02
Erdoğan ve Yıldırım’ın 1 Nisan’daki mitingi öncesinde Diyarbekir Mervani Parkı’ndaki kabartmalar Yenişehir kayyumunun talimatıyla kırıldı.

Evrensel’in haberine göre; Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesindeki Mervani Parkı’nda bulunan ve Mervani tarihini anlatan kabartmalar, Yenişehir Belediyesi’ne kayyum olarak atanan Kaymakam Mehmet Özel’in verdiği talimatla kırıldı.

Vali, kaymakamlar ve belediyelerin kayyumları, Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın 1 Nisan’daki Diyarbakır mitingi öncesinde kent genelinde çok sayıda hazırlık yapıyor, kentte “evet” havası estirebilmek için çaba sarf ediyordu.

Mervaniler ve Mervani Parkı

Mervaniler, Huveydi aşireti Harbuhti koluna bağlı Badıki kabilesinden Bâz bin Dostık lakaplı hükümdar Ebu Abdullah Şa tarafından Mayafarkin’de (Silvan) kurulan bir Kürt hanedanlığıydı. Hanedanlık 983-1085 yılları arasında yaklaşık yüz yıl Diyarbakır ve çevresinde hüküm sürmüştü.

Mervani Parkı ise 2012 yılında Yenişehir Belediyesi tarafından hizmete açılmıştı. Diyarbakır Valiliği ise “Mervani” adının kullanılmasına izin vermemişti. Bunun üzerine park girişine parka Mervani adının verilmek istendiğini ancak valiliğin bunu engellediğini anlatan bir tabela asılmıştı. Halk da alanı “Mervani Parkı” olarak adlandırıyordu.

Sendika.Org

Diğer Haberler