Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mervani Kürt Devleti’nin kuruluş günü kutlandı

Mervani Kürt Devleti'nin kuruluş günü kutlandı

15 Mayıs 2012 Salı 09:20
Silvanlılar 981-1087 yılları arasında hüküm süren Mervani Kürt Devleti’nin kuruluşunu bin yıldan bu yana kesintisiz kutluyor.

Silvanlılar 981-1087 yılları arasında hüküm süren Mervani Kürt Devleti’nin kuruluşunu bin yıldan bu yana kesintisiz kutluyor. Serê Gulanê Bayramı, bugün yine çeşitli etkinliklerle kutlandı. Baharın gelişini kutlayan Silvanlılar, bir günlerini doğa ile iç içe geçirdiler.

Her yıl Mayıs ayının 14’ünde kutlanan “Serê Gulanê” Bayramı etkinlikleri çerçevesinde 7’den 70’e tüm Silvan halkı parklara, bahçelere, mesire yerlerine, tarihi mekanlara ve Silvan’ın kuzeyinde yer alan Albat dağlarına çıkarak Gülan Bayramını kutladılar. Sabah erken saatlerde yer kapmak için günün ilk ışıkları ile yollara düştüler. 14 Mayıs öncesi evlerde Silvan’ın meşhur yemekleri yapıldı. Herkes o gün şehir dışına çıktı. Kent merkezi adeta hayalet şehre burundu. İlçe sakinleri günlerini açık havada ve doğa ile iç içe geçirdiler. Herkes bir birini yere kurdukları sofraya davet etti. Yemekler paylaşıldı, eski günlerden söz edildi.

Piknik için daha çok ağaçlık alanlara gidiliyor: Malabadi, Kaniya Navin (Orta Çeşme) yani Belediye Parkı, Binê Sextê, Minara Qot, Bêzwan, Zêwetırk , Hasuni Mağaraları ve Qulfa.

Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede ve BDP İlçe yöneticileri gün boyunca kent dışına çıkan halkın “Serê Gulenê” Bayramını kutlamak için bütün mesire yerlerini ziyaret ettiler.

Silvan’ın Mervaniler devletine başkentlik yaptığını dile getiren Silvan Belediye Başkanı Fadıl Erdede “Serê Gulanê yani 14 Mayıs araştırmalara göre Mervani devletinin kuruluşudur. Ogün genci yaşlısı tüm Silvanlılar piknik alanlarına akıyor. Binlerce yıldır bu şenlikler devam ediyor. Silvan Belediyesi olarak halkımızla, kurumlarımızla, Zembilfroş kültür merkezi ile ve partimiz ile bu etkinliklerde halkımızın içindeyiz” dedi.

MERVANİ DEVLETİ'NİN KURULUŞ GÜNÜ

Yalnızca Silvan ve çevresinde kutlanan bu bayramın tarihçesi Mervanilere kadar gidiyor. O dönemde Mervanilere bir asır başkentlik yapan Silvan, yüzyıllardır bu geleneği sürdürüyor. Silvan ve çevre il ve ilçelerden yüzlerce kişi bu geleneği her sene aksatmadan kutluyorlar. Silvan’dan göç edenler de aileleri ile birlikte her 14 Mayısta Silvan’a gelip, doğa ile buluşuyorlar. Büyük kazanlarda yemekler pişiriliyor, boydan boya soralar kuruluyor, yağmura aldırmadan bir gün doğa ile iç içe geçiyor.

Bir rivayete göre, Mervani Kürt Devleti’nin zafer kazandığı gündür 14 Mayıs. Kırsal kesimde yaşayan insanlar, bu zaferi kutlamak için, dağlara doğru koşmaya başlar. Bayram ve zafer anlamına gelen “Seré Gulanê” için Silvanlılar her yıl 14 Mayıs’ta kırlara çıkıp, piknikler düzenleyip, şölenler yapıyor. Bu geleneğin nereden geldiğine ilişkin birbirinden farklı hikâyeler anlatılıyor. “Serê Gulanê” (1 Mayıs), Rumi takvimine göre 14 Mayıs’a denk geliyor.

ANF

Diğer Haberler