Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mesud Barzani Bağdat’ı uyardı

Mesud Barzani Bağdat'ı uyardı

06 Eylül 2012 Perşembe 13:19
Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak Hükümeti'ni mali baskı konusunda uyardı.

Federal Kürdistan Yönetimi Başkanı Mesud Barzani, Irak Hükümeti'nden ''mali baskı kartını'' kullanmamasını konusunda uyardı.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Elizabeth Jones başkanlığındaki heyetle Erbil'de bir araya gelen Barzani'nin ofisinden yayımlanan açıklamada, ''Irak'ın sorununun anayasaya ve yapılan anlaşmalara uymamak olduğunu, bütün bunlara rağmen ülkede reformların desteklenmesi için elimizden geldiği kadar bütün taraflarla işbirliği içinde çalışıyoruz'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, ''Biz anayasaya ve yapılan anlaşmalara bağlıyız. Anayasanın bize verdiği haklardan vazgeçmeyeceğiz'' görüşüne yer verildi.

Irak Hükümeti'nin ise Irak bütçesinden Federal Kürdistan Yönetimi'ne düşen payı vermeyi, sorunların çözümünde bir baskı unsuru olarak kullanmaması gerektiği vurgulanan açıklamada, ''Bu tür bir anlayışın yeni Irak'ta yer almaması gerektiğini ve güç kullanma kültürüne son verilmesi'' çağrısında bulunuldu.

Açıklamada ayrıca, Irak Anayasası'nın, tartışmaların devam ettiği bölgeler, petrol ve gaz gibi konulardaki mevcut sorunlara çözüm getirdiği de ifade edildi.

Diğer Haberler

Diğer Haber Başlıkları