Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mesud Barzani: Kürd Ulusu, Gün Gelecek Birleşecek

Mesud Barzani: Kürd Ulusu, Gün Gelecek Birleşecek

28 Mart 2012 Çarşamba 23:18
Mesud Barzani, "Kürd ulusu, gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek" dedi.

El-Şarkiye televizyonuna konuşan Federal Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesud Barzani, Kürdistan'ın geleceğine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Yıllardır Kürdlere karşı büyük bir zalimlik yapıldığını, ancak Kürdlerin de bir gün birleşerek müjde vereceğini belirten Barzani, "Bu gerçek gözardı edilemez. Bizde bir ulusuz, diğerleri gibi. Fars, Arap, Türk ulusundan bir eksiğimiz yoktur. Arap ulusu kaç ülkede bölünmüş. Kürdistan kaç ülke arasında bölünmüş ve hiç bir zaman Kürd devleti olmasına izin verilmedi" dedi.

Hiç bir bölünme ve birliğin zorla olamayacağını, bunun örneklerinin Çekoslovakya ve Almanya'da görüldüğünü söyleyen Mesud Barzani: "Zorla bölünenler 40 yıl aradan sonra yine birleştiler, 40 yıllık bir ayrılmadan sonra. Kürd ulusu gün gelecek birleşecek ve kendi kaderini tayin edecek. Ben şiddeti benimsemiyorum. Şiddet ve silah ile çözülecek bir mesele olarak da görmüyorum. Herkes de bunu bilmeli. Tarihten bugüne kadar Kürdlere karşı büyük bir zulüm yapılmıştır ve bu halka karşı artık insafa gelinmelidir. Herkes bu müjdeyi bekliyor. Bu müjde her an da açıklanabilir. Ama ben de bilmiyorum, ben de buna şahit olabilirim, torunlarım da. Ama bu müjde gerçekleşecek ve engelenemeyecek bir gerçektir."

Diğer Haberler