Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mine Lök Beyaz: Ne Mutlu Türküm Diyene tabelası anlamsız

Mine Lök Beyaz: Ne Mutlu Türküm Diyene tabelası anlamsız

25 Ağustos 2012 Cumartesi 13:22
AKP Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz: Ne Mutlu Türküm Diyene tabelası anlamsız..

AKP Diyarbakır Milletvekili Mine Lök Beyaz, vilayet caddesi üzerinde Diyarbakır'ın sembolü haline gelen karpuz maketi üzerinde bulunan Ne Mutlu Türküm Diyene yazılı tabelayı anlamsız bulduğunu söylerken, Ne Mutlu Türk-iyeliyim ifadesinin daha doğru olduğunu iddia etti.

HaberTürk'e konuşan ve 'Kürtler bu ülkenin asli unsurlarıdır' diyen Beyaz şöyle devam etti:

NE MUTLU TÜRKİYELİYİM DEMEK DAHA DOĞRU BİR ŞEY

"Benim dedelerim Sarıkamış ve Çanakkale savaşlarında şehit oldu. Biz Diyarbakır'ın yerli ailesiyiz. Kürtler ve Diyarbakırlılar bu ülkenin asli unsurudur. Ama Kürtüm diyen bir insanın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım diyerek kendisini öteki görmemesi lazım. Bir mimar olarak Diyarbakır Valiliği önündeki karpuzu hiç sevmiyorum. Batıda Diyarbakır denildiği zaman akla maalesef karpuz ve terör geliyor. Anadolu'un ilk İslam kenti olan bir yerin karpuz ile anılması açıkçası zoruma gidiyor. Karpuzun altındaki o amblemleri beğenmiyorum. Ne Mutlu Türkiyeliyim demek daha doğru bir şey."

BELEDİYE DE TABELAYI KALDIRMAK İSTİYOR

Bu arada Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi de resmi tören güzergahı üzerinde bulunan ve 1980 askeri darbesi sonrasında asılan tabelayı demir parçalar düştüğü gerekçesiyle kaldırmak istiyor. Tabelanın kaldırılması için Diyarbakır Valiliği'nden izin istediklerini belirten Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Sevinç, henüz izin alamadıklarını, valilikten onay gelmesi halinde tabelayı kaldıracaklarını belirtti.

Diğer Haberler