Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Minibüslerin güzergah ihlaline karşı tedbir

Minibüslerin güzergah ihlaline karşı tedbir

16 Eylül 2012 Pazar 13:16
Diyarbakır Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), kent genelinde faaliyet yürüten ve güzergahları dışına çıkan minibüslerle ilgili yaptırım karara aldı.

Büyükşehir Belediyesi Meclis Salonu’nda Genel Sekreter Yardımcısı Mustafa Yıldız Başkanlığı’nda toplanan UKOME bileşenleri toplu taşıma araçlarının çalışma şekil, düzen, zaman ve güzergahları ile ilgili belirlemeler yaptı, uymayanlar hakkında alınacak tedbirleri görüştü. Minibüslerin çalışma şekil, düzen, zaman ve güzergahları ile ilgili İl Trafik Komisyonu ve UKOME’nin çeşitli tarihlerde bugüne kadar 56 karar aldığını belirleyen UKOME, bunları güncelledi. Güzergah ihlalleri yapan minibüslerle ilgili alınacak tedbiri de görüşen UKOME, buna göre birinci ihlalde 1 gün, ikinci ihlalde 2 gün, üçüncü ihlalde 3 gün, dördüncü ihlalde 5 gün, beşinci ihlalde 7 gün, 6 ve üzeri ihlalde 15 günden az olmamak üzere 2 aya kadar aracın trafikten men edilmesi kararı alındı. Aracın trafikten men edildiği tarihlerde emniyetin araçları yedieminli otoparklara çektirmesini de kararlaştıran UKOME, Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’nın da trafikten men süresi boyunca çalışma ruhsatlarını geçici olarak iptalini kararlaştırdı. Uygulamayı Büyükşehir Belediyesi Zabıta Trafik Şube Müdürlüğü ile Emniyet Müdürlüğü Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri denetleyecek.

Otopark ve çekici rayiçleri belirlendi

UKOME aynı toplantıda ayrıca yıllık çekici ve otopark ücretleri ile kent genelindeki otoparkların işletim şartlarını belirledi. Yedieminli Otopark İşletmelerin günlük olarak alacakları otopark ücretleri KDV dahil şöyle:  Otomobil 6, Motosiklet 3, Kamyonet 9, Minibüs 9, Midibüs 9, Kamyon 12, Otobüs 12, Tarım Aracı 12, Çekici 12, Tır Çekici 15 ve İş Makinesi 15 lira olacak.

UKOME ayrıca kent genelindeki otoparkların KDV dahil yıllık ücretlerini belirledi. Buna göre otoparkların ücretleri şöyle:

Otomobil, Minibüs, Midibüs:

3  saate kadar:   2 TL.

6   saate kadar:  4 TL.

12 saate kadar:   5 TL.

24 saate kadar:   8 TL.

Aylık               : 90 TL.

Motosiklet:

3   saate kadar   1 TL.

6   saate kadar   2 TL.

12 saate kadar   3 TL.

24 saate kadar   4 TL.

Aylık                40 TL.

 

Kamyon, Otobüs, İş Makinesi, Çekici, Tır Çekici:    

3   saate kadar  3  TL.

6   saate kadar  6  TL.

12 saate kadar  12 TL.

24 saat kadar   15 TL.

Aylık               180 TL.

 

Diğer Haberler