Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Miraç, Beşerîlikten İnsanlığa Yükseliştir

Miraç, Beşerîlikten İnsanlığa Yükseliştir

16 Haziran 2012 Cumartesi 15:30
Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu gece idrak edilecek olan Miraç kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Miraç Kandili bu gece kutlanacak. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, idrak edilecek olan Miraç kandili dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Diyanet İşleri Başkanı Görmez, "İsrâ ve Miraç, Sevgili Peygamberimizin insanlığı İslâm`a davet sürecinin en zor yıllarında bir gece Mescid-i Haram`dan Mescid-i Aksâ`ya, oradan da zaman ve mekânın sahibi Yüce Mevla`nın sonsuz ayet ve kudretini müşahede etmek için semaya yaptığı, pek çok ilahî hikmet ve bereketi içinde barındıran manevî bir yolculuktur" dedi.

Miracın, beşerîlikten insanlığa yükseliş olduğunu ifade eden Başkan Görmez, miracı, "fiziğin metafiziğe, bedenin ruha, ruhun sahibine, kulun Allah`a yükselişidir." diye tanımladı.

"Müslümanlar bu yükselişi tıpkı Resûl-i Ekrem (sas) gibi ancak O`nun razı olacağı bir hayatı yaşayarak gerçekleştirirler." diyen Başkan Görmez, şöyle devam etti:

"Miraç, sadık ve samimi bir iman, ibadet ve taat, ihlas ve takva, güzel huy ve ahlâk, hayır ve hasenat, hak ve hakikat, doğruluk ve dürüstlük, adalet ve sevgi, merhamet ve şefkat, dostluk ve kardeşlik, sabır ve sebat, fedakârlık ve cömertlik, yardımlaşma ve dayanışma gibi fazilet ve erdemler ile yükselmektir.

Miraç, göklere olduğu kadar, insanın kendi semasına yani kalbine ve iç dünyasına doğru da yapması gereken bir yolculuktur. Yeryüzünün iki manevi merkezinde, Mescid-i Haram ve Mescid-i Aksa`da Resûl-i Ekrem`le gerçekleşen bu mübarek yolculuk, bugün bizim için manevi merkez olan gönül dünyamızda da gerçekleşmelidir.

Her yıl gelen Miraçla önce inancımızı, sonra bağlılığımızı, samimiyetimizi, amellerimizi yenileriz. Riyaya, kibre, samimiyetsizliğe, ikiyüzlülüğe karşı dindarlığımızı gözden geçiririz. Aile bağlarımızı, anne ve babamızla, yavrularımızla ilişkilerimizi, komşularımızla olan bağlarımızı yenileriz."


Mirac'ın, İslam`ın Gayesini Sembolize Eden Üç Hediyesi
Peygamber Efendimiz`in (sas), miraçtan üç büyük hediye ile döndüğünü ifade eden Görmez, "Birincisi gözümün nuru, müminlerin miracı dediği namaz; ikincisi Bakara suresinin son iki ayeti; üçüncüsü de istikametini imana çeviren herkesin, sonunda cennete gireceği müjdesidir. Bu üç hediye aslında, İslâm`ın gayesini sembolize etmektedir. Namaz ile günde beş kez Rabbinin huzurunda durarak bireysel yükselişini yakalayan mümin, Miraç müjdesi ayetlerle sorumluluğunun sınırlarını ve ufuklarını görür. Ayrıca Resuller arasında bir fark olmadığını, bir fark gözetilmediğini, tevhit elçilerinin ortak misyonunu evrensel ve ideal bir hedef olarak önüne koyar. Toplumsal barışın tarihsel kökeni bu ayetle âdeta abideleşir. Ve mümin, iman istikametinde olduğu sürece cenneti kazanacağını bilir. Böylece imanın evrenselliği, yüceliği, kuşatıcılığı, ebedîliği bir müjde olarak, bir hediye olarak sunulur. Bu duygu ve düşüncelerle başta bütün âlem-i İslâm`ın mübarek Miraç Kandilini tebrik ediyorum" dedi. (İLKHA)

Diğer Haberler