Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mısır ordusu: ’Karanlık tünel’e izin verilmeyecek

Mısır ordusu: 'Karanlık tünel'e izin verilmeyecek

08 Aralık 2012 Cumartesi 23:08
Mısır ordusu Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin üstlendiği yeni yetkiler nedeniyle doğan bunalımın çözüme kavuşturulması için diyalog çağrısında bulundu ve Mısır'ın 'karanlık bir tünel'e girmesine izin verilmeyeceği uyarısında bulundu.

Ülkede protestoların başgöstermesinden bu yana ilk kez açıklama yayımlayan ordu, devlet kurumlarının ve masum halkın korunacağını bildirdi.

Mısır televizyonunda yayımlanan ordu açıklamasında, "Silahlı Kuvvetler, ülkenin yüksek çıkarlarının korunması, hayati önem taşıyan hedeflerin, kamu kurumlarının ve masum yurttaşların güvenliğinin sağlanması konusundaki sorumluluklarının farkındadır. Silahlı Kuvvetler, diyaloğun, uzlaşmaya varmak için en iyi ve tek yol olduğunu düşünmektedir. Bunun tersi, bizi karanlık bir tünele götürecektir ki, o da felaketle sonuçlanır. Buna izin vermeyeceğiz." denildi.

Başkent Kahire'de, Cumhurbaşkanlığı Sarayı dışındaki protestolar ise devam ediyor.

Muhalefet grupları, Cumhurbaşkanı Mursi, üstlendiği yetkilerden ve anayasayı halk oylamasına götürmekten vazgeçmediği sürece, Mursi'den gelen görüşme çağrısını reddediyor.

Mursi'yi destekleyen İslamcıların ağırlıkta olduğu kurucu meclis tarafından hazırlanan anayasa taslağını eleştiren gruplar, metnin gerekli gibi görüşülmeden, alel acele geçirildiğini, taslakta siyasi ve dini özgürlüklerle, kadın haklarının yeterince gözetilmediğini belirtiyor.

AFP ajansına göre, Cumhurbaşkanı yardımcısı Mahmud Mekki, muhalefetin daha sonra konuya itiraz etmemesi koşuluyla Mursi'nin 15 Aralık halk oylamasını erteleyebileceğini söyledi.

Mısır yasalarına göre, halk oylamasının, bir yasanın resmen Cumhurbaşkanına sunulmasından iki hafta sonra yapılması gerekiyor.

BBC'nin Kahire'deki muhabiri Shaimaa Khalil, 2011 Şubat'ında Hüsnü Mübarek yönetiminin devrilmesinden sonra bir yılı aşkın süreyle ülkeyi yöneten ordunun, son gerilimde fazla öne çıkmadığını kaydediyor.

Ancak gözlemciler, son derece kutuplaşmış haldeki Mısır'da, ordunun, belli bir tarafın yanında görünemeyeceğine işaret ediyor.

BBC

Diğer Haberler