Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mısır’da Mübarek’in Yerine Kim Geçecek?

Mısır'da Mübarek'in Yerine Kim Geçecek?

26 Ağustos 2010 Perşembe 13:16
Mübarek'in yerini beklendiği gibi oğlu Cemal mi alacak? Cemal Mübarek resmen aday değil.

Mısır'da Mübarek'in

yerine kim geçecek?

Neredeyse 30 yıldır Mısır'ı yöneten Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek, ortadoğunun önemli liderlerinden. Ancak 82 yaşında ve sağlık durumunun iyi olduğu yolundaki açıklamalara rağmen, gelecek yıl tekrar cumhurbaşkanlığına aday olacağı şüpheli.

Mübarek'in yerini beklendiği gibi oğlu Cemal mi alacak? Cemal Mübarek resmen aday değil. Ancak gayrıresmi olarak, halk arasında aday olması için bir kampanya yürütülüyor.

Kampanyanın yürütüldüğü merkez, Kahire'nin en berbat sokaklarından biri üzerinde, ortalık çöp ve eski püskü arabalarla dolu.

Oğul Mübarek'in üst düzey yetkilisi olduğu Ulusal Demokrat Parti'nin pırıl pırıl genel merkeziyle ilgisi yok.

Cemal Mübarek'i destekleyen halk ittifakından Megdi El Kurdi siyasi ve ekonomik sisteme taze kan pompalayacak, elitlerden uzaklaşacak bir lider istediklerini söylüyor ama, cumhurbaşkanı'nın oğlunu desteklemeleri bir çelişki değil mi o zaman?

Mısır sevgisi

Bu soruya "Cumhurbaşkanı'nın oğlu elit tabakayı bırakıp, yoksul köyleri geziyor. Desteklemem mi gerek, vazgeçmem mi? " diye cevap veriyor.

Peki o halde gerçekten bir halk kampanyası mı var, yoksa bu insanlar Cumhurbaşkanı'nın oğlunu destekleyenler tarafından halkın nabzını tutmakta mı kullanılıyor?

Kahire'de işçi sınıfının yaşadığı br semtte sıcak bir yaz akşamında küçük bir meydana Cemal Mübarek'in posterini asmışlar. Ufak bir siyasi miting var burada.

"Örgütlendiğimizi göstermek istiyoruz" diyorlar hoparlörden..."Çünkü Mısır sevgisi uğruna çalışıyoruz".

Muhalefet ise kampanyaya kuşkulu yaklaşıyor. Muhalefet partilerinden biri, Cemal'in adaylığına karşı kampanya yürütüyor.

Youtube'da "Mısır sana fazla büyük gelir" denen bir klip yayınlanıyor.

Karşı kampanya

Muhalefetteki El Ghad partisi taraftarlarından Şadi Taha, Cemal Mübarek için yürütülen halk kampanyasını "adaylığını halk istiyor demenin bir başka yolu" diye niteliyor.

Peki bu kampanyanın ardında Cemal Mübarek ya da iktidardaki Ulusal Demokrat Parti yoksa o zaman oğul Mübarek neden ortaya çıkıp bu kampanyaya son vermiyor?

Ulusal Demokrat Parti basın sekreteri Aley El-Din Hilan'a göre, bunun nedeni, Cemal Mübarek'in çalışma tarzının bu olmaması ve medyadan çekinmesi.

Herşeyin göründüğü gibi olmadığını anlamak için Mısır politikasını uzun süre izlemek gerekmiyor. Eğer hakikaten de amaç, Cemal Mübarek'in aday olması ise, Mısır'ın geleceğini şekillendirebilecek bir kişi olarak kendine güvendiğini sergilemenin yolu pek de böyle olmayabilir.

BBC

Diğer Haberler