Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
Mısır’da Müslüman Kardeşler’in cumhurbaşkanı adayı önde!

Mısır'da Müslüman Kardeşler'in cumhurbaşkanı adayı önde!

25 Mayıs 2012 Cuma 11:28
Mısır’da 23 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turunda, galibin Müslüman Kardeşler’in adayın olduğu açıklandı.

Ülkenin en büyük siyasi gücü olan Müslüman Kardeşler tarafından yapılan açıklamada, sayımı tamamlanan sandıkların yarısından çıkan sonuçlara göre Muhammed Morsi yüzde 30,8 oy oranı ile önde giderken, devrik diktatör Hüsnü Mübarek döneminin Başbakanı Ahme Şefik ise yüzde 22,3 ile ikinci oldu.

Arap milliyetçisi Hamden Sabbahi’nin yüzde 20 ile üçüncü sırada yer aldığı bildirildi. Müslüman Kardeşler, bu sonuçları 13 bin oy bürosundan 6 bin 661’indeki sayıma dayandırıyor. Resmi sonuçların Pazar gününden itibaren açıklanması bekleniyor.

Mısırlılar, Hüsnü Mübarek’in halk ayaklanması sonucu Şubat 2011’de devrilmesinden bu yana bu seçimleri bekliyor. Mübarek’in devrilmesi ardından askerler iktidara el koymuş, bu da halkın yeniden sokaklara çıkarak tepkilerini sürdürmesine neden olmuştu.

Çarşamba ve Perşembe günü yapılan iki günlük seçimler için 50 milyonu aşkın seçmen 12 aday için sandık başına çağrılmıştı. Adaylar arasında İslamcılar, laik, sol, liberal, devrim yanlıları ve eski Mübarek rejimi yöneticileri var. İkinci tur seçimler 16 ve 17 Haziran tarihlerinde yapılacak.

Diğer Haberler