Nuştox û şaîr J. Îhsan Espar
Îhsan Espar, 1956 de Pîran de maya xo ra bîyo. Ey 1979 de, Dîyarbekir de Enstîtuyê Perwerdeyî qedênayo.
Kanada piştevaniya Kurdistanê dike
Kanada piştevaniya biryara gelê Kurdistanê ya derbarê serxwebûnê dike.
Kürdlerin Kudüs’ü Kerkük
Kürdistan, bayrağı, milleti ve toprağı ile birdir.
MİT, Yeşil Olayında Yine Çarpıtıyor!

MİT, Yeşil Olayında Yine Çarpıtıyor!

11 Nisan 2012 Çarşamba 16:48
MİT'ten gönderilen yazıda, Yeşil'in PKK lideri Abdullah Öcalan'a suikast eylemi ile Şemdin Sakık'ın Türkiye'ye getirilmesi eyleminde kullanıldığı belirtildi.

Faili mechul cinayetler hakkında Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülen soruşturma kapsamında Yeşil kod adlı kontrgerilla elemanı Mahmut Yıldırım hakkında talep üzerine yazı gönderen MİT, Yeşil'in 4 kez kullanıldığını açıkladı. MİT eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ise, Yeşil'in MİT tarafından kullanıldığını, ancak teşkilatla ilişkisinin Kasım 1996 tarihinden itibaren kesildiğini açıklamıştı.

HaberTürk gazetesinde yer alan habere göre, 1990-97 yılları arasında bölgede işlenen faili meçhul cinayetleri araştıran Diyarbakır Özel Yetkili Cumhuriyet Savcılığı'nın, MİT'e gönderdiği Yeşil'in hangi tarihlerde MİT adına çalışıldığı yönündeki yazıya cevap geldi. MİT'ten gönderilen yazıda, Yeşil'in PKK lideri Abdullah Öcalan'a suikast eylemi ile Şemdin Sakık'ın Türkiye'ye getirilmesi eyleminde kullanıldığı belirtildi. MİT, ayrıca Yeşil'in 2 ayrı operasyonda da kullanıldığını belirterek bu operasyonların hangileri olduğunu açıklamadı.

Şemdin Sakık, PKK'den kaçtıktan sonra 13 Nisan 1998 tarihinde Erbil yakınlarında Yeşil'in de bulunduğu bir operasyonda yakalanarak Türkiye'ye getirilmişti.

MİT eski Kontrterör Daire Başkanı Mehmet Eymür ise Yeşil'in MİT tarafından yıllarca kullanıldığını, MİT ile ilişkisinin en son Susurluk kazasının yaşandığı Kasım 1996 tarihinden itibaren kesildiğini ve Yeşil'in ölmüş olma ihtimalinin yüksek olduğunu açıklamıştı.

Şenkal Atasagun ve Emre Taner gibi MİT üst düzey yöneticileri de daha önceki yıllarda basına yaptıkları açıklamada Yeşil'i kullanmadıklarını, en son kendisiyle ilişkilerinin Kasım 1996 tarihinden itibaren sona erdiğini ileri sürmüşlerdi. (ANF)

Diğer Haberler